YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'de hayal kırıklığı
ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Çin hükümetinin bu ülkeye yapacağı ziyareti iptal etme kararından "hayal kırıklığına" uğradığını söyledi.
ABD'de hayal kırıklığı
03 Haziran 2010 / 16:39 Güncelleme: 03 Haziran 2010 / 16:44

Güvenlik konulu bir konferansa katılmak üzere Singapur'a gelişinden önce gazetecilere açıklamalarda bulunan Gates, Çinli askeri yetkililerin ABD ile diyalog konusunda çekingeli davrandığını kaydetti.

Gates, ''Çin ordusunun bu ilişkinin güçlendirilmesiyle ülkenin siyasi liderlerinden daha az ilgilendiği açık'' ifadesini kullandı.

Çin, geçen hafta Tayvan'a Amerikan silah satışını kınamıştı. Gates, Tayvan'a silah satışını da savunarak, satışın yeni olmadığını ve Pekin ile siyasi ve ekonomik ilişkileri etkilemediğini söyledi.

Gates, bu silah satışının tarihinin aslında 1970'de Çin ile ABD arasında ilişkilerin normalleşmesinin başlangıcına kadar uzandığını kaydetti.

ABD'nin iki ülke arasında askeri diyaloğun güçlendirilmesine ilişkin çağrılarının ardından Çin ordusunun iki numaralı ismi General Xu Caihou, Gates'i 2010'da ülkesine davet etmişti.

Adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir Amerikalı savunma yetkilisi, dün, Gates'in ziyaretinin Çin tarafından engellendiğini söylemiş ve ''Çinliler seçilen zamanın kendileri için uygun olmadığını bildirdi'' demişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı da ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in Çin'i ziyaret planıyla ilgili henüz bir karar alınmadığını bildirmişti. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler