YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'de görülen Furkan Doğan davası düştü
ABD'de görülen Furkan Doğan davası düştü
15 Ekim 2016 18:26
Mavi Marmara şehitlerinden Furkan Doğan'ın ABD'nin Los Angeles kentinde görülen davası, İsrail ile Türkiye arasındaki siyasi anlaşma ve dokunulmazlık nedeniyle bitti.

Mavi Marmara şehitlerinden Furkan Doğan'ın ABD'nin Los Angeles kentinde görülen davasının düşürüldüğü bildirildi.

25 Temmuz'da Los Angeles'ta görülen duruşmada İsrail tarafının, Türkiye ile İsrail'in anlaştığını, İsrail'in 20 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul ettiğini ve resmi duyurunun kısa zaman içinde yapılacağını mahkemeye anlattığı belirtildi. Bu hafta kararını açıklayan yargıcın, 25 Temmuz'daki duruşma istikametinde davayı düşürdüğü ifade edildi.

31 Mayıs 2010'da Gazze'ye insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine İsrail askerleri tarafından uluslararası sularda düzenlenen saldırıda şehit olan Amerikan vatandaşı Furkan Doğan adına, dönemin İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak aleyhine Los Angeles'ta açılan davanın hukuki danışmanlığını yapan Hakan Camuz, konuyla ilgili AA'nın sorularını yanıtladı.

Camuz, davayla ilgili kamuoyuna yansıyan haberlere ilişkin açıklamasında, mahkemenin davayı düşürdüğünü ve bunu iki temele dayandırdığını söyledi.

SİYASİ ANLAŞMA VE DOKUNULMAZLIK VURGUSU 

Hakan Camuz'a göre yargıç, iki ülke arasında siyasi anlaşma yoluyla karara bağlanan bir anlaşmazlığa hukuken bakılmaya gerek olmadığı, ikinci olarak da dönemin İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'ın dokunulmazlığının olmasını gerekçe gösterdi ve davaya bakmaya yetkili olmadığını kaydetti.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler