YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'de gece klübünde silahlı saldırı
ABD'nin Florida eyaletinde bir gece kulübüne düzenlenen silahlı saldırıda en az 50 kişi hayatını kaybetti.
ABD'de gece klübünde silahlı saldırı
12 Haziran 2016 / 12:00 Güncelleme: 12 Haziran 2016 / 21:43

ABD'nin Florida eyaletinin Orlando kentinde eşcinsellerin gittiği gece kulübüne düzenlenen saldırıda 50 kişi öldü, 53 kişi yaralandı.

Saldırgan, polisin müdahalesi sonucunda hayatını kaybetti. Olay üzerine Orlando'da olağanüstü hal ilan edildi.

Saldırganın kimliği 29 yaşındaki Afgan asıllı Amerikan vatandaşı Omar Mateen olarak açıklandı. Saldırganın ABD'de silah eğitimi aldığı belirtiliyor.

Saldırının bir terör eylemi olma ihtimali araştırılırken, saldırganın ABD'nin terör listesinde ismi bulunan bir kişi olmadığı bildirildi.

DAEŞ ÜSTLENDİ

Saldırıyı IŞİD üstlendi. Öte yandan zanlı Omar Mateen'in saldırı sırasında acil servisi arayarak IŞİD'e bağlılık yemini ettiği ortaya çıktı.

YARALILARDAN BAZILARININ DURUMU AĞIR

Saldırıda yaralanarak hastaneye kaldırılan 53 yaralıdan bazılarının durumunun ağır olduğu bildirildi.

Saldırı sırasında gece kulübünde 300'den fazla kişinin bulunduğu bildiriliyor.

OBAMA'DAN AÇIKLAMA

ABD Başkanı Barack Obama da saldırıya ilişkin açıklama yapmak üzere kameralar karşısına geçti.

"FBI, saldırıyı bir terör saldırısı olarak soruşturmaktadır" diyen Obama, şunları kaydetti:

"Her türlü çabanın gösterilmesi için terör bağlantısı varsa ortaya çıkarılması emrini verdim. Bu Amerika'nın herhangi bir yerinde gerçekleşebilirdi. Orlando'nun yanında olacağız. Güvenlik güçlerimiz her gün hayatlarını tehlikeye atarak bu fedekarlıkları yapıyor. Bu tüm Amerika ve eşcinsel toplum için üzücü bir gün. Burada saldırgan insanların dostlarıyla bir araya gelmeyi seçtiği bir gece kulübüne saldırdı. Burası sadce bir gece kulübü değil bir dayanışma merkeziydi. Bu saldırı kim olursa olsun, etnik kimliği, cinsel tercihi, dini ne olursa olsun terörün tüm halkı hedef aldığını bize göstermiştir."

"HİÇBİR ŞEY YAPMAMAKLA AYNI"

Bireysel silah satışına yönelik kontrollerin artırılması gerektiğini işaret eden Obama, "Bu olay bir saldırganın, okulda olsun ya da bir tapınak olsun ya da gece kulübünde olsun buradaki insanları katledebilmek için silah almasının ne kadar kolay olduğunu bir kez daha göstermiştir. Bu konuda engelleyici bir karar almamak hiçbir şey yapmamakla şe değerdir" ifadesini kullandı.

ABD TARİHİNİN EN BÜYÜK SALDIRISI

Obama, saldırının ABD tarihindeki en büyük katliam olarak tarihe geçtiğini de söyledi.

ABD Başkanı'nın açıklaması daha önce yaşanan benzer saldırıları akla getirdi.

Bundan önceki en büyük saldırı 2007'de "Seung Hui Cho" adlı bir öğrenci tarafından Virginia Tech üniversitesinde gerçekleştirilmişti. Saldırgan 32 kişi öldürüp intihar etmişti.

5 yıl sonra 2012'de Adam Lanza adlı saldırgan bir ilkokulu hedef almış ve 20'si çocuk 26 kişiyi öldürürken sonra intihar etmişti.

2015'te ise Said Ridvan Faruk ve Taşfen Malik adlı çiftin, San Bernardino'da engellilerin hizmet aldığı bir binaya düzenlediği saldırıda 14 kişi hayatını kaybetmişti.

Ancak yapılan açıklamanın aksine saldırganların uluslararası bir terör örgütüyle bağlantıları bulunamamıştı.

2009'da bu kez Teksas'ta bir askeri üs hedef alınmış ve Nidal Malik Hasan adlı bir askerin düzenlediği saldırıda 13 kişi yaşamını yitirmişti. Saldırgan idam cezasına çarptırılmıştı.

2-038.png

 // Oguz
Vah vah cok üzüldüm, türkiyede olunca kimsenin umrunda degil, onlarda olunca dünya ayaga kalkiyor iki yüzlü alcaklar hicde üzülmedim....
13 Haziran 2016 06:17
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler