YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'de Ermenileri kızdıran tarihi tasarı
ABD Temsilciler Meclisi üyesi Cumhuriyetçi Curt Clawson, tarihi bir ilke imza atarak, Türkiye lehine bir Ermeni tasarısını imzaya açtı.
ABD'de Ermenileri kızdıran tarihi tasarı
03 Nisan 2015 / 07:36 Güncelleme: 03 Nisan 2015 / 09:26

"İstikrarlı Ermeni-Türk İlişkilerini Gelecek 100 Yılda Destekleyin" başlıklı tasarı, Ermeni lobisinin tepkisine neden oldu. 1 Nisan'da imzaya açılan tasarıda, Türkiye'nin bölgedeki aşırı gruplara karşı ABD'nin önemli bir NATO müttefiki olduğu belirtilerek "Türkiye ve Ermenistan, Amerikan çıkarları için çok önemli. İki ülkenin barışa ve anlamaya teşvik edilmesi bizim çıkarlarımızı da güçlendirecektir" denildi.

2009 yılında ABD Başkanı Barack Obama'nın desteğiyle Türkiye ve Ermenistan arasında ilişkilerin normalleşmesi için bir çalışma başlatıldığı hatırlatılan tasarıda, 'görev gücü kurulması' çağrısında bulundu. Buna göre, Obama'nın ABD Kongresi üyelerinden, üst düzey bürokratlardan, Türkiye ve Ermenistan yetkililerinden bir görev gücü oluşturarak, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelecek 100 yılda istikrarlı ve güçlü bir işbirliği halinde devam etmesi için harekete geçilmesi isteniyor.

Tasarıya büyük destek veren New York merkezli İlerleme İçin Türk Enstitüsü (TIP) Başkanı Derya Taşkın, söz konusu girişimin ABD Kongresi tarihinde bir ilk olduğunu söyledi. Taşkın, "İki ülke arasındaki ilişkilerin gelecek 100 yılda işbirliği halinde devam etmesi için bu tasarıyı çok önemli bir adım olarak görüyoruz" dedi. Ermenilerin ABD'deki resmi lobisi Amerikan Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) ise tasarıya karşı kampanya düzenlemeye başladı.

Tasarıda 'Ermeni soykırımı'nı tanıyan bir ifade olmadığını söyleyen ANCA Başkanı Aram Hamparian, "Bu sahte tasarıyı gündemden düşürmek için lütfen Kongre üyesi Clawson'ın ofisini arayın. Elektronik postalar göndererek Ermeni Soykırımı Gerçek ve Adalet Tasarısı'na sponsor olması için baskı yapın" dedi. ANCA'nın sponsorluğundaki söz konusu tasarı, 19 Mart'ta 43 milletvekilinin imzasıyla Kongre'ye sunulmuştu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler