YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'de Ebola krizi
ABD'de Ebola krizi
16 Ekim 2014 09:30
ABD Başkanı Barack Obama, Ebola virüsüyle mücadelede "çok daha agresif bir yol" izleyeceklerini söyledi.

ABD'deki ilk Ebola vakasında, Liberya'dan gelen ve geçen hafta Teksas'ın Dallas kentinde tedavi altına alınan Thomas Eric Duncan hayatını kaybetmiş, ardından Duncan'dan virüsü kapan Nina Pham isimli hemşire tedavi altına alınmıştı. Teksas'ta şimdi de aynı hastaneden bir sağlık çalışanın daha Ebola virüsüne yakalandığı tespit edilmesi üzerine Obama, New Jersey ve Connecticut eyaletlerine yapacağı ziyaretleri iptal ederek kabinesini topladı.

Toplantının ardından gazetecilere konuşan Obama, Dallas'taki hastanede tam olarak ne olduğunu incelediklerini ve bunun bir kez daha tekrarlanmaması için "çok daha agresif yol" izleyeceklerini bildirdi.

Bu kapsamda Obama, ABD'de bir kişinin Ebola virüsünü kaptığının anlaşılması halinde ABD Hastalık Önleme Merkezi'nden Acil Yanıt Ekibi'nin sahaya mümkün olan en hızlı şekilde, mümkünse 24 saat içinde varması emrini verdiğini kaydetti.

Böylelikle bu salgınla mücadeledeki tüm protokollerin uygun şekilde yerine getirildiğinden, koruma ekipmanlarının etkili kullanıldığından emin olunmasının sağlanacağını belirten Obama, Dallas'ta olanlardan edinilen derslerin ülke genelindeki diğer hastane ve kliniklerle paylaşılacağını dile getirdi.

Obama, Ebola salgının soğuk algınlığı gibi havadan geçmediğini belirterek, kendisinin uygun protokolleri uygulayarak hastalarla ilgilenen iki hemşirenin elini sıktığından örnek verdi.

ABD Başkanı Obama, ayrıca, Ebola ile mücadelede uluslararası çabaların önemine de işaret ederek, Batı Afrika'taki bu salgına yanıt verilmemesi halinde tüm dünyaya yayılabileceğine dikkati çekti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler