YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'de derin çatlak
ABD'de, borç krizine çözüm bulmak için Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner'ın hazırladığı plan teklifine ilişkin oylama ertelendi.
ABD'de derin çatlak
29 Temmuz 2011 / 09:07 Güncelleme: 29 Temmuz 2011 / 09:15

ABD'deki borç krizine çözüm bulma çabaları çerçevesinde Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner tarafından sunulan plan teklifine ilişkin Meclis'te bugün yapılması planlanan oylama ertelendi.

Planın, aslında TSİ geceyarısı civarında Temsilciler Meclisi'nde oya sunulması bekleniyordu, ancak Cumhuriyetçi Parti içinde özellikle muhafazakar Çay Partisi bağlantılı bazı milletvekillerinin plana yönelik itirazları, planın geçmesi için gereken 217 oyu önceden garantilemek isteyen Boehner'ın oylamayı önce birkaç saat arayla ertelemesine neden oldu. Boehner, bu süre içerisinde, plana itiraz eden milletvekilleriyle yoğun bir görüşme trafiği yürüterek, onları oylamada "evet" oyu kullanmaya çağırdı. Ancak, tüm bu ikna görüşmelerine rağmen, planın Meclis'ten geçebilmesi için yeterli oya ulaşılamayacağı anlaşılınca, Cumhuriyetçiler oylamayı bugün yapmaktan vazgeçti.

Oylamanın ertelenmesi, Cumhuriyetçi Parti bünyesindeki derin çatlakları gözler önüne sererken, Boehner'ın, planına destek bulmada kendi partisi içinde bile birliği sağlayamadığı ve Çay Partisi'nin desteğiyle Kongre'ye seçilen Cumhuriyetçi milletvekillerine hakim olamadığı gerekçesiyle itibarının zarar gördüğü, hatta planı geçiremezse Temsilciler Meclisi Başkanlığının bile tehlikeye girebileceği şeklinde yorumlara rastlandı.

Boehner'ın, şimdi nasıl bir adım atmayı planladığı ya da oylamanın ne zaman yapılacağı gibi ayrıntılar henüz bilinmiyor.

Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçilerin, oylamanın bugün yapılamamasının ardından önlerindeki seçenekleri değerlendirmek üzere yerel saatle bu sabah kendi aralarında toplantı düzenleyeceği bildirildi.

Plan Temsilciler Meclisi'nden bir şekilde geçse bile, kendi ayrı planını hazırlayan Senato'daki Demokrat Çoğunluk Lideri Harry Reid, Demokratların çoğunlukta olduğu Senato'nun, Boehner'ın planını onaylamayacağını açıklamıştı.

ABD Başkanı Barack Obama ve Demokratlar, Boehner'ın planını, federal hükümetin borçlanma limitinin "iki aşamada" yükseltilmesi ve gelecek yıl başında Kongre'de bir kez daha oylama yapılmasını öngörmesi yüzünden reddediyor, çünkü Obama, tekrar seçilmek için uğraş vereceği 2012 başkanlık seçimlerinden önce Kongre'de şu ankine benzer bir krizi yeniden yaşamak istemiyor

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler