YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'de demokratlar Netanyahu'yu istemiyor
ABD'de demokratlar Netanyahu'yu istemiyor
19 Şubat 2015 23:34
ABD’de Demokrat Partili bazı milletvekilleri, Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner’a mektup yazarak, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Mart ayında Kongre’nin ortak oturumunda yapacağı konuşmayı ertelenmesini istedi.

Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Partili üyeleri Steve Cohen, Keith Ellison ve Maxine Waters tarafından Temsilciler Meclisi Başkanına yazılan mektupta, Netanyahu’nun gelecek ay Kongre’nin ortak oturumunda yapacağı konuşmanın ertelenmesini talep etti. 

Demokrat Partili 20 üyenin de imza attığı mektupta, Beyaz Saray’a danışılmadan yapılan davetin zamanlamasına da vurgu yapılarak,  "Ziyaretin, olağan diplomatik bir ziyaret olmadığı" ifade edildi.

"Başkana karşı yabancı bir lideri siyasi araç olarak kullandığınız görülüyor" ifadesine yer verilen mektupta, İran’la nükleer müzakereler devam ederken ve İsrail’de seçimlerin yaklaştığı bir zamanda Netanyahu’nun Kongre’nin ortak oturumunda konuşmasının "uygunsuzluğuna" dikkat çekildi.

Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi John Boehner, Netanyahu'yu İran konusunda Mart ayında Kongre'ye hitap etmek üzere davet ettiğini açıklamış, davet, kendilerine danışılmadığı ve diplomatik protokollerin ihlal edildiği gerekçesiyle Beyaz Saray'ın tepkisini çekmişti.

Obama'nın, İsrail'de Mart ayında seçimlerin yapılacak olması sebebiyle Netanyahu'yla görüşmeyeceği belirtilmişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler