YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'de bir kişi zehirli iğneyle idam edildi
ABD'de bir kişi zehirli iğneyle idam edildi
23 Nisan 2014 12:06
ABD’nin Missori eyaletinde, 1993'te 2 kişiyi öldürmekten idama çarptırılan mahkumum cezası zehirli iğneyle infaz edildi.

William Rousan adlı 57 yaşındaki mahkum, 16 yaşındaki oğlu Brent ve kardeşi Robert ile, iki inek çalmak üzere çiftliklerine girdikleri Charlie ve Grace Lewis’i 21 Eylül 1993’te öldürmekten idam cezasına çarptırılmıştı.

Aynı davadan yargılanan Brent, şartsız tahliye hakkı verilmeden ömür boyu, ikinci dereceden cinayet suçunu işlediğini kabul eden Robert ise 7 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Rousan, idamda kullanılacak kimyasal maddelerin nereden temin edildiğinin açıklanmaması nedeniyle, idam sürecinde, acıya neden olabilecek standart dışı bir ilaç kullanılması ihtimali bulunduğunu öne sürerek, idam cezasının ertelenmesi talebinde bulunmuştu. Ancak bu talebi reddeden mahkeme, cezanın infazına karar vermişti.

ABD'de aralarında Missouri’nin de bulunduğu çok sayıda eyelet, kimyasal madde üreticilerinin, idam cezalarının infazında kullanılan maddeleri ceza infaz kurumlarına satmayı reddetmesi nedeniyle bu maddeleri, adlarını açıklamadıkları eczanelerden temin etme yoluna gidiyor. Mahkemeler birçok davada, idamda kullanılacak kimyasal maddelere ilişkin itirazları reddederek cezaların infaz edilmesine hükmediyor. Ancak Oklahoma Yüksek Mahkemesi, önceki gün aldığı bir kararla, kimyasal maddelere ilişkin kaygıları haklı bularak 2 idam mahkumunun cezasının infazını engellemişti.

Rousan, Kasım 2013'ten beri her ay 1 idamın yerine getirildiği Missouri eyaletinde bu yıl içinde cezası infaz edilen 4. mahkum oldu.  Missouri eyaleti, 7 idam cezasının infaz edildiği Texas eyaletinin ardından, ABD'de 2014 yılı içinde en çok infazın gerçekleştiği ikinci eyalet.

 

 

AA

13:22
 // bi dur
iki adam öldüren bir adam ABD denilen ülkede idam edilirken bizim ülkemizde gerçekten idamı hak edenlerede idam verilmesini insanlık suçu sayan ABD kendisi gerçek manada idam edilmesi gerekmeyen hırsızlık suçundan idam ediliyor bizim ülkede de hırsızlara caydırıcı bir ceza olmadığından adam bir senede yüzden fazla hırsızlık suçu bulunanlar var bu çelişkileri dünya liderleri bir araya gelerek çözmeleri gerekir idamı sende yasaklıyor kendisi uyguluyor bu nasıl bir iş anlamak mümkün değil...
23 Nisan 2014 13:22
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler