YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'de 9 bölgede olağanüstü hal ilan edildi
ABD'nin West Virginia eyaletinde kimyasal atıkların şehir suyuna karışması üzerine, okullar tatil edilirken, şehir dışından getirilen su tankerleri önünde uzun kuyruklar oluştu.
ABD'de 9 bölgede olağanüstü hal ilan edildi
11 Ocak 2014 / 08:31 Güncelleme: 11 Ocak 2014 / 08:37

ABD'nin West Virginia eyaletinde kimyasal atıkların şehir suyuna karışması üzerine, bölgedeki okullar, güvenlik nedeniyle tatil edilirken, şehir dışından getirilen su tankerleri önünde uzun kuyruklar oluştu.

Federal savcılar, olaya ilişkin geniş çaplı soruşturma başlattı.

Eyaletin şehir suyu ihtiyacının karşılandığı Elk Nehri'ne bölgedeki kömür arıtma tesisinden kimyasal akıntının karıştığının tespit edilmesi üerine, başkent Charleston'da panik yaşanmış ve sağlık endişesiyle vatandaşlar hastanelere hücum etmişti. Olayı bugün yazılı bir açıklama ile duyuran Vali Earl Ray Tomblin, vatandaşları uyarırken, musluklardan kesinlikle su içilmemesini istedi.

Ayrıca federal savcıların da Charleston bölgesindeki şehir suyu dağıtımından sorumlu olan, West Virginia Amerikan Su Şirketi ve söz konusu kömür madeni hakkında geniş çaplı bir soruşturma başlattığı belirtilirken, konunun detayları hakkında bilgi verilmedi.

Olayın duyulması üzerine bölge halkı su tedarik etmek için süpermarketlere adeta akın etti. Elk Nehri kenarında bir kömür yıkama deposundaki tankerden sızdığı anlaşılan kimyasal maddenin detayları da ortaya çıktı.

West Virginia Çevre Koruma Departmanı tarafından yapılan açıklamada, bir kömür arıtma tesisindeki 48 bin galonluk (181700 ton) tankerden sızan kimyasal akıntının yakında bulunan ve eyaletin başkenti olan Charleston'ın şehir suyu ihtiyacını karşılayan Elk Nehri'ne karıştığı bilgisi paylaşıldı.

Yetkililer, söz konusu tankerdeki çatlaktan, ham kömürdeki yabancı maddeleri ayrıştırmak için kullanılan 4-Metilsikloheksan Metanol veya MCHM bileşiminin nehir suyuna karıştığını, bu maddelerin insan sağlığına zararlı olduğunu bildirdi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler