YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'de 52 yıl sonra ortaya çıkan şok gerçek
ABD'de 1961 yılında arızalanan bir bombardıman uçağından düşen iki hidrojen bombasının şans eseri patlamaması sonucu ülkenin büyük bir nükleer felaketin eşiğinden döndüğü ortaya çıktı.
ABD'de 52 yıl sonra ortaya çıkan şok gerçek
21 Eylül 2013 / 16:25 Güncelleme: 21 Eylül 2013 / 23:14

İngiliz Guardian gazetesinin, yeni yayımlanan bir kitaptaki resmi belgelere dayanarak verdiği haberde, nükleer felaketin, Hiroşima'ya atılandan 260 kat daha güçlü bombaların ateşleyici anahtarının çalışmaması sonucu kılpayı önlendiği bildirildi. 

Gazete, söz konusu bilginin, araştırmacı gazeteci Eric Schlosser'in kitabında açıklanan, gizliliği yakın bir zaman içinde kaldırılmış resmi bir belgede yer aldığı belirtildi.

Olayın Ocak 1961'de ABD'nin kuzey sahilindeki, Kuzey Carolina eyaletine bağlı Goldsboro'da meydana geldiği kaydedilen haberde, arızalanan B-52 bombardıman uçağından düşen bombaları patlamaktan alıkoyan tek şeyin, ateşleyici anahtardaki düşük voltaj olduğunun altı çizildi.

Haberde, Schlosser'in söz konusu bilgiye, ABD'de yürürlükte olan Haber Alma Özgürlüğü Kanunu uyarınca elde ettiği resmi belgeleri incelerken ulaştığı belirtildi. 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler