YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'de 4 eyalet, bugün ön seçimler için sandık baş
ABD'de 4 eyalet, bugün ön seçimler için sandık baş
ABD'de 4 eyalet, bugün ön seçimler için sandık baş
05 Mart 2008 / 07:25 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


ABD'de 4 Kasım'da yapılacak olan başkanlık seçimleri için yarışan Demokrat adaylardan Hillary ve Obama için dananın kuyruğu bugün kopuyor. Dün gece başlayan dört eyalet önseçimlerinden de Obama galip çıkarsa ABD başkan adaylığını garantileyecek. ABD'de Demokrat Partinin başkan adayının belirlenmesinde önemli rol oynaması beklenen ön seçimler, aralarında iki büyük eyalet Texas ve Ohio'nun da yer aldığı dört yerde Türkiye saatiyle dün gece başladı. Demokrat Partinin son 11 ön seçiminin tamamını kazanan ve delege yarısında da önde giden Senatör Barack Obama, bu önseçimlerde de zafer elde ederek rakibi Senator Hillary Clinton'a “öldürücü darbeyi” indirmeyi hedefliyor. Clinton'ın ise, iddiasını sürdürmesi için bu ön seçimleri kazanması gerektiği belirtiliyor.


HİLLARY ÇEKİLMEYECEK


Ancak Clinton'ın yardımcıları, Hillary'nin, yenilmesi durumunda bile çekilmeyeceğini bildirdi. Bu ön seçimler, Texas ve Ohio'nun yanı sıra iki küçük eyalet Rhode İsland ve Vermont'ta da yapılacak. Cumhuriyetçi Partide ise, partinin başkan adaylığını garantilemeye çok yaklaşan senatör John McCain'in, bu ön seçimlerde aşırı muhafazakar rakibi Mike Huckabee karşısında fazla zorlanması beklenmiyor. Kamuoyu yoklamaları, Clinton'ın Teksas'ta Obama'nın gerisinde kaldığı, Ohio'da ise önünde olduğunu gösteriyor.


GÖZLER DEMOKRATLARDA


Adaylığı garantilemek için 2025 delegenin oyu gerekiyor. Senatör Obama şu ana kadar 1362 delegenin desteğini aldı, bu rakam Clinton'ın sağladığı delege sayısından 100 fazla. Cumhuriyetçi Parti'de ise, başkan adaylığını garantilemeye çok yaklaşan Senatör John McCain'in, rakibi mike Huckabee karşısında fazla zorlanması beklenmiyor. Cumhuriyetçiler içinse bu ön seçimler çok daha net bir sonuç getirebilir, Cumhuriyetçilerin adayının zaten büyük ölçüde destek gören John McCain olduğunu da matematiksel olarak doğrulayabilir. Ama gözler Demokratların yarışında olacak.


HAMAS'LI MESAJ


Bu arada, Obama, Hamas'la ilgili yaptığı konuşmasından sonra kendisiyle çelişti. Barack Hüseyin Obama, daha önce yaptığı konuşmalara tezat bir açıklamada bulundu. Obama, daha önce, şimdiki ABD Başkanı George Bush'un diyaloga girmediği İran, Küba gibi devletlerin liderleriyle görüşeceğini söylemişti. Ancak son olarak bugün yaptığı bir açıklamada, yine Bush'un tanımadığı ve diyalog kurulmasına karşı çıktığı Hamas için aynı şeyi söylemedi. Obama, Hamas'la konuşulmamasını anlayışla karşıladığını belirterek, İsrail'e ve dolayısıyla Bush'a hak vermiş oldu.


Japon Obamacılara teşekkür


Başkanlık seçimlerinin demokrat aday adayı siyahi senatör Barack Obama, Japonya'nın, kendisine destek veren Obama adlı kasabasına teşekkür etti. Belediye Başkanı Toşio Murakami, bir yılı aşkın bir süre önce gönderdiği mektup ile DVD ve lake yemek çubuğuna karşılık, sonunda Obama'dan şükranlarını ilettiği bir cevap aldığını söyledi. Japon balıkçılık kasabası Obama, Barack Obama'ya destek vermek için Obama'nın fotoğrafını taşıyan saç bantları, tişörtler ve resimli pastalar yapmış, belediye başkanı Obama'ya hediyeler göndermişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler