YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'de 23 Nisan kutlaması
ABD'de 23 Nisan kutlaması
23 Nisan 2012 17:54
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, ABD'nin Washington eyaletinde coşkuyla kutlandı...

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, ABD'nin Washington eyaletinde coşkuyla kutlandı.

Washington Eyaleti Türk Amerikan Kültür Derneği'nce Seattle kentinde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla ''3. Uluslararası Çocuk Dostluk Festivali'' düzenlendi.

''23 Nisan'da 23 Kültür Bir Araya Geliyor'' sloganıyla düzenlenen festivale, eyalette yaşayan Amerikalıların yanı sıra Rusya, Japonya, Almanya, İtalya, Güney Kore, Etiyopya, Hindistan, Meksika'nın da aralarında olduğu ABD'deki 23 milletten 250'yi aşkın çocuk katıldı. Türk grubun kolbastı oyunu ilgi gördü.

Çocukların eğitimdeki sorunlarını ele aldığı Çocuk Forumu'nda, 9 öğrenci, haftalardır yaptıkları çalışmaları seyircilere sundu. Çocukların dünya sorunları karşısındaki ilgileri ve araştırmaları, forumu izleyen ailelerini duygulandırdı.

Konsoloslukların açtığı tanıtım masalarına da ilgi yoğundu.

Çocuklar, kendilerine dağıtılan ''Dünya Seyahat Pasaportları'' ile masaları dolaşıp soruları doğru bildikçe pasaportlarına, vize yerine geçen, o ülkenin bayrağını gösteren çıkartmalar kazandı. Tüm sorulara doğru yanıt verip ülke masalarını gezen çocuklara çekilişle Atatürk imzalı, ''Yurtta barış, dünyada barış'' yazan tişörtler hediye edildi.

Festival boyunca yüz boyama, origami, kitap okuma gibi aktiviteler yapıldı. Katılımcılara Türk mutfağına özgü döner, börek, baklava ikram edildi.

Festivalden elde edilecek gelirin çoğu UNICEF'in kız çocuklarını okutma fonuna bağışlanacak.

Washington Eyaleti Valisi Christine Gregoire ve Seattle Belediye Başkanı Mike McGinn de bu anlamlı günü kutlayan ve onaylayan tasdikname yayımlayarak, 23 Nisan'ı Seattle ve tüm eyalette ''Uluslararası Çocuk Günü'' ilan etmişti.


-100. yılda hedef 100 ülke-


Festivalin başlatılması ve yürütülmesine öncülük eden Seattle Fahri Başkonsolosu Ufuk Gökçen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, festivali izlemeye yaklaşık 3 bin kişinin geldiğini belirterek, ''Yıllardır düşlediğimiz çocuklar ve dolayısıyla toplumlar arasındaki dostluk ve kardeşlik ortamının oluştuğunu görmenin hazzını yaşamaktayız. Tek kelimeyle harika bir festival oldu ve çok sayıda olumlu yorumlar ve tebrikler aldık'' dedi.

Eyalet ve kent temsilcilerinin bundan sonraki festivallerde kendilerine daha fazla destek olacaklarını belirttiklerini ifade eden Gökçen, bu yılki festivalde yer almayan Brezilya, Vietnam, Libya, Macaristan, Finlandiya, Kırgızistan, Türkmenistan ve bazı Afrika ülkelerinin de gelecek yılki programa katılmak için şimdiden başvurduklarını kaydetti.

Gökçen, şunları söyledi:

''Ülkelerin küçük yaştaki dansçılarının böylesine kalabalık karşısında büyük özgüvenle icraatlarını sunduklarını görünce bu festivalin sadece çocukların yönettiği bir festival olması yolundaki amacımızın ne kadar haklı olduğunu büyük bir mutlulukla görmüş olduk. Bu başarıyı gördükten sonra gelecek yıl katılımcı ülke hedefimizi en az 40-50'lilere, 100. yıl kutlamasını yapacağımız 2020 yılında da 100 ülke ve topluma çıkarmaya karar verdik.Türklerin bu festivale öncülük etmekle ne kadar büyük bir kültürel tanıtıma olanak sağladıklarını görmüş olduk. Bu insanların kalplerine hitap ederek ve sevgilerini kazanarak temin edilen bu saygınlığı reklamlarla ve hatta büyük paralar harcayarak, lobiler yaparak kesinlikle elde edemezsiniz.''

Gökçen, 25 Nisan'da Avustralya ve Yeni Zelanda toplumlarıyla Anzak Günü ve Çanakkale Savaşı Anma Toplantısı, 19 Mayıs'ta Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarına hazırlanacaklarını söyledi. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler