YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD Yönetimi: "Saldırıyı tehlikeli ve provokatif olarak görüyoruz”
ABD yönetimi, Rus uçağının Türk hava sahasını ihlal etmesini provokatif olarak tanımlayarak, bundan endişe duyduklarını bildirdi.
ABD Yönetimi: "Saldırıyı tehlikeli ve provokatif olarak görüyoruz”
06 Ekim 2015 / 00:17 Güncelleme: 06 Ekim 2015 / 02:29

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın brifinginde, Rus uçağının Türk hava sahasını ihlal etmesine ilişkin soruları da yanıtladı. Söz konusu hava ihlali konusunda Türk hükümeti ve NATO müttefikleriyle görüşme halinde olduklarını ve bu görüşmelerin sonucunun önüne geçecek bir açıklamada bulunmak istemediğini vurgulayan Earnest, “Ancak ABD ve NATO müttefiklerinin bu provokasyondan oldukça endişe olduğunu söyleyebilirim” diye konuştu.

Earnest, Rusya’nın Suriye’deki mezhepsel iç savaşa derin bir biçimde dahil olma riski bulunduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rusya’nın Esed’e yönelik desteklerini artırdığı, rejim muhaliflerine yönelik hava saldırısı gerçekleştirdiği ve bazı haberlere bağlı olarak İranlılarla askeri eylemde işbirliğine gittikleri gerçekleri, Rusya’yı, uluslararası toplumdan daha da izole edecek mezhepsel iç savaşa derinden bağlıyor. Suriye’de ılımlı Sünnilerin, eğer doğruysa Rusya’nın ülkedeki diğer Sünnileri hedef alan saldırılarını görmeleri Rusya için büyük risk teşkil ediyor, Rusya bu öfkenin hedefi oluyor. Bu, Rusya için sadece Suriye’de değil aynı zamanda önemli bir Müslüman nüfusunun bulunduğu ülkesi içinde de kesinlikle risk oluşturuyor.”

“Saldırıyı tehlikeli ve provokatif olarak görüyoruz”

Öte yandan Rus uçağının Türk hava sahasını ihlali ABD Dışişleri Bakanlığı’nın günlük brifinginde de gündeme geldi.

Bakanlık Sözcüsü Mark Toner, konuyla ilgili bir soru üzerine, şunları kaydetti:

“Türk hava sahasına saldırı, istişarenin ve uluslararası karşılığın verilmesinde itidalin önemini ortaya koyuyor. Açıkçası bu saldırıyı tedbirsiz, tehlikeli ve provokatif olarak görüyoruz. Bu, kazalara ve yanlış hesaplamalara neden olabilir ve Türkiye ve diğer yerlerdeki pilotların güvenliğini riske atabilir.”

Rusya'ya ait bir savaş uçağı 3 Ekim Cumartesi saat 12.08'de Hatay'ın Yayladağı bölgesinin güneyinde Türk hava sahasına girmiş, iki Türk F-16 jeti önleme yaparak ihlali sonlandırmıştı.

 

AA

KIŞKIRTMA
 // MELEK ÇAM
TR Yİ SURİYE İLE SAVAŞA SOKAMADILAR, PKK YI DEVREYE SOKTULAR AMA ODA İŞE YARAMADI, ŞİMDİDE RUSYA İLE BİZİ BİRBİRİMİZE DÜŞÜRMEYE ÇALIŞIYORLAR, ABD NİN SÖYLEMLERİ TAMDA BUNU GÖSTERİYOR ZATEN, HÜKÜMET TEMKİNLİ OLSUN LÜTFEN...
06 Ekim 2015 Salı 13:32
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler