YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD yine iki yüzlülüğünü gösterdi
ABD askerlerinin YPG arması takmasıyla ilgili ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi. ABD, YPG'ye desteğinin süreceğini bildirdi.
ABD yine iki yüzlülüğünü gösterdi
27 Mayıs 2016 / 22:43 Güncelleme: 27 Mayıs 2016 / 22:51

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, terör örgütü PKK ve YPG'ye ilişkin "Bazı bağların olduğunu göz ardı edemeyiz, kategorik olarak hiçbir bağ yok diyemeyiz fakat YPG, PKK’dan farklı bir oluşumdur" dedi. Toner, bu sözleriyle ABD'nin yürüttüğü ikiyüzlü politikayı itiraf etmiş oldu.

YPG'nin, coğrafi olarak farklı bir bölgede bulunduğunu dile getiren Toner, "Daha önce söylediğimiz gibi, Suriye’nin kuzeyinde etkili bir şekilde DAEŞ’e karşı savaşıyorlar” diye konuştu.

"TÜRKİYE ETKİLİ BİR ÜYE"

Türkiye’nin konuya ilişkin kaygılarını anladıklarını belirten Toner, şunları kaydetti:

“DAEŞ ve Suriye’nin kuzeyindeki kaygılarının yanı sıra, Türkiye ile bu konuyu konuşmaya devam ediyoruz. Sınır güvenliğinin sağlanması ve Türkiye ile ilişkilerimizi güçlendireceğini düşündüğümüz diğer konular hakkında birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Fakat Türkiye, DAEŞ’e karşı oluşturulan koalisyonların bir parçasıdır. Etkili bir üye olmaya devam etmektedir ve Türkiye’nin desteğinden memnuniyet duyuyoruz.”

ABD ASKERLERİNİN YPG ARMASI TAKMASI

Toplantıda ayrıca, Toner’e, ABD askerlerinin terör örgütü YPG’nin armasını takmalarına ilişkin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun söylediği, "O zaman onlara tavsiyemiz Suriye’nin diğer bölgelerine gittikleri zaman DAEŞ’in, El-Nusra’nın, El-Kaide’nin armasını taksınlar" şeklindeki sözleri hatırlatıldı.

"YPG'YE DESTEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Bunun üzerine Toner, ABD’nin YPG’yi terör örgütü PKK ile eşit tutmadığını belirterek, “YPG’nin Suriye’nin kuzeyinde DAEŞ’e karşı etkili bir güç olduğunu düşünüyoruz ve operasyonel destek ve tavsiye şeklinde destek vermeye devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Toner şöyle devam etti:

“Türkiye YPG hakkındaki düşüncelerini açık bir şekilde söyledi. Biz de aynı şekilde söyledik, Türkiye’nin kaygılarını anlamakla birlikte, üstün başarı göstererek Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDF) bir parçası olarak YPG ile çalışmaya devam edeceğiz.”

AA

Devam edin
 // CEM
Söylemesine gerek yok bu herifin.Yıllardır Türkiye hariç bütün çevremizdeki ülkelere ve terör örgütlerine el altından Türkiye içinde satın aldığınız adamlarla beraber destek verdiniz.Devam edin bakalım da biraz daha gerçek yüzünüzü bazı saftorikler de görsün...
28 Mayıs 2016 Cumartesi 11:51
yürü yavrum
 // m
sizin ne kadar sömürücü olduğunuzu daha dün birdaha yaşadık,Rahmetli menderesi nasıl uşaklarınıza astırdığının 56 cı yılında da unutmadık dualarla andık l5o sene daha belkide duaile anacağız,sizin gibi emperyalistlerin ittifaka değil sizin sömürmeye ihtiyacınız var ama artık arapda uyandı yemezler,bizide afrika gibi sömürmekten vazgeçmediniz nasılolsa satılık hain bulursunuz ama artık yeter dünya sizi iyi tanıyor artık....
28 Mayıs 2016 Cumartesi 08:47
incirlik
 // kasım sakar
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
28 Mayıs 2016 Cumartesi 00:15
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler