YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD: "Yemen'de Husilerle istihbarat paylaşmıyoruz"
ABD: "Yemen'de Husilerle istihbarat paylaşmıyoruz"
27 Ocak 2015 23:08
ABD Pentagon sözcüsü John Kirby ABD'ye mensup birliklerin Yemen'de Husilerle bir istihbarat bilgisi paylaşmadığını söyledi.

Kirby'ye günlük basın brifinginde, Yemen'deki gelişmeler de soruldu. ABD güvenlik güçlerinin Husiler'le doğrudan görüşme yapıp yapmadığına yönelik bir soru üzerine Kirby, "Husiler'le herhangi bir istihbarat paylaşımı yok. Bunu yapmak için de resmi bir anlaşma yok. Böyle bir şeyi yapabilmek için bu tür resmi anlaşmaya ihtiyaç var" yanıtını verdi.

Kirby, ABD hükümeti yetkililerinin, akışkan siyasi bir karmaşanın hakim olduğu Yemen'de çeşitli taraflarla iletişim halinde olduğunu dile getirdi.

Kirby, bir soru üzerine, ABD'nin Yemen'de terörle mücadele operasyonlarına devam ettiğini kaydetti. Kirby, "Bu operasyonları yapmamız gerekiyorsa, bunu tek taraflı gerçekleştirme hakkımız ve sorumluluğumuz var. Bu, Arap Yarımadası El-Kaidesi'ne karşı Amerikan halkını korumayla ilgili. Bunu çok ciddiye alıyoruz" diye konuştu.

Uzun süredir siyasi çatışmaların devam ettiği Yemen'de, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin Ofis Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek'in 17 Ocak'ta kaçırılmasıyla artan gerginlik, Husiler'in Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Hadi'nin Sittin Caddesi'ndeki konutuna saldırısıyla daha da tırmanmıştı.

Husi Ensarullah Hareketi ile Cumhurbaşkanı Hadi arasında, önceki gün anayasa taslağında değişikliğe gidilmesi, Barış ve Ulusal Ortaklık Anlaşması'nın uygulamaya geçirilmesi ve güvenlik alanında yaşanan sıkıntıların en kısa zamanda giderilmesi konularında anlaşma sağlanmıştı. Ancak, Husiler'in bazı şartları yerine getirmemesinin ardından Hadi, istifasını açıklamıştı.

Bazı siyasi partiler Hadi'nin kararından vazgeçmesi yönünde girişim başlatmış, Meclis Başkanı Yahya Ali er-Rai de Hadi'nin istifasını reddederek, Meclisi olağanüstü toplantıya çağırmıştı.


 

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler