YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD yargısından skandal karar
ABD’nin North Carolina eyaletinde öldürülen üç Müslüman öğrencinin katilinin yargılanması sürecinde “nefret suçu” kapsamı gündem dışı bırakıldı. Gerekçe ise delil yetersizliği.
ABD yargısından skandal karar
18 Şubat 2015 / 07:30 Güncelleme: 18 Şubat 2015 / 07:33

ABD'nin Kuzey Carolina eyaletindeki Chapel Hill kasabasında üç Müslüman genci öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan Craig Hicks'e ABD yargısı "nefret suçu" kapsamında bir suçlama yöneltmedi.

Hicks'e üç defa birinci derece cinayet ve meskun mahalde silah kullanma suçlamalarıyla dava açıldığı bildirildi. Durham County Soruşturma Kurulu tarafından hazırlanan iddianameyle yargılanacak 46 yaşındaki Hicks'in Mart ayının ilk haftasında hakim karşısına çıkması bekleniyor. Mahkeme tarafından kendisine avukat tayin edilen Hicks, halen Durham County tutukluluk merkezinde tutuluyor. Chapel Hill'de 10 Şubat'ta, 23 yaşındaki diş hekimliği öğrencisi Deah Barakat, 21 yaşındaki eşi Yusor Muhammed Ebu Salha ve 19 yaşındaki baldızı Razan Muhammed başlarından vurularak öldürülmüştü. Olayın ardından polis, ilk incelemelere göre Craig Hicks'in cinayeti oto park anlaşmazlığı yüzünden gerçekleştiğini düşündüklerini belirtmiş ancak bu açıklama tepki çekmişti.

Cinayet nedeni nefret

Zanlının sosyal medya hesaplarındaki din karşıtı paylaşımları ve gençleri daha önce tehdit etmesini hatırlatan aile ve Müslüman toplum temsilcileri, cinayetin "nefret suçu" olarak değerlendirilmesini istemiş, FBI da konuya ilişkin federal inceleme başlattığını duyurmuştu.

Hicks'in nefret suçu kapsamında yargılanması için yeterli delil bulunamadığı haberleri verilirken, ailenin hukuki mücadele için gerekli adımları atacağı bildiriliyor. Hicks'in saldırıdan önce kurbanları defalarca tehdit ettiği ve tehditlerin suç duyurusuyla ABD'li makamlara iletildiği ifade edildi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler