YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD ve Singapur "Casus Uçak" konusunda anlaşmaya vardı
ABD ve Singapur "Casus Uçak" konusunda anlaşmaya vardı
08 Aralık 2015 08:52
ABD Savunma Bakanı Carter ve Singapur Savunma Bakanı Eng Hen, US P8 Poseidon tipi casus uçağın Singapur'a konuşlandırılması konusunda anlaşmaya vardı.

ABD ve Singapur'un, US P8 Poseidon tipi casus uçağın bu ay Singapur'a konuşlandırılması konusunda anlaşmaya vardığı bildirildi.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ve Singapur Savunma Bakanı Ng Eng Hen, Pentagon'da yaptıkları toplantının ardından ortak bir yazılı açıklama yaptı. Açıklamada iki liderin 14 Aralık'a kadar gerçekleşmesi beklenen konuşlandırmayı memnuniyetle karşıladıkları belirtildi.

Uçağın Güney Çin Denizi'ne konuşlandırılmasının ardından taraflar arasındaki işbirliğinin derinleşeceği vurgulanan açıklamada, "Uçağın konuşlandırılmasıyla bölgede bulunan askeri güçlerle yapılacak ortak çalışmalar hız kazanacak. Aynı zamanda insani yardım, muhtemel felaketler anında müdahalede bulunulacak ve deniz güvenlik çalışmaları konusunda fayda sağlayacaktır" ifadesine yer verildi.

ABD Savunma Bakanı Carter da konuya ilişkin iki ülke arasında 1990 ve 2005 yılları arasında imzalanan ve ABD'nin bölgede "barış" ve"huzur" adına askeri olarak varolabilmesini sağlayan anlaşmaya yaptığı lojistik destekten dolayı Singapurlu mevkidaşına teşekkürlerini ileterek, şunları kaydetti:

"Anlaşmaların 25. ve 10. yıl dönümlerinde iki ülkenin savunma güçlerini yükseltmeleri, içinde bulunduğumuz zaman açısından uygundu. İki tarafta, beş ana hususta savunma işbirliği bağlamında geniş bir çerçeve üzerine anlaştılar. Bunlar, askeri, idari, stratejik, teknoloji ve konvansiyonel olmayan güvenlik tehlikelerine karşı işbirliği."

ABD medyasında yer alan bilgiye göre, ABD Savunma Bakanlığından bir yetkili, bölgeye daha fazla askeri malzemenin gidebileceğini belirtti.

ABD'nin bölgeye yollayacağı casus uçağın, ABD ve Çin arasında Güney Çin Denizi konusunda yaşanan çekişmeye yeni bir aşama katabileceği yönünde yorumlar yapılıyor. Çin, Güney Çin Denizi'nin büyük bölümü üzerinde hak iddia ediyor ve bu iddialarını güçlendirmek için denizde yapay adacıklar oluşturmakla suçlanıyor.

Geçtiğimiz ay, ABD Başkanı Barack Obama, Çin'e Güney Çin Denizi'nde yapay ada yapımını durdurması yönünde çağrı yapmıştı. Buna karşılık Çin hükümeti ise askeri ve sivil tesislerin inşaasına devam edeceklerini söylemişti.

ABD, bölgede Vietnam, Filipinler, Malezya, Tayvan ve Brunei ile yakın iş birliği içinde bulunmaya devam ediyor.

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler