YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD ve Rusya'dan tarihi imza
ABD ve Rusya'dan tarihi imza
08 Nisan 2010 14:33
ABD Başkanı Obama ve Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da düzenlenen bir törenle nükleer silahların yüzde 30 azaltılmasını öngören anlaşmaya imza attı

İmza töreninin ardından bir konuşma yapan Obama, Çek Cumhuriyeti'ne ev sahipliğinden dolayı teşekkür etti ve "Anlaşmanın hayata geçmesinde Sayın Medvedev'in çok büyük katkısı var" dedi.  

Obama ayrıca, anlaşmanın Amerikan Senatosu'nda bu yıl onaylanmasını ümit ettiğini açıkladı. ABD Başkanı ayrıca, Ortadoğu'dan Asya'ya kadar silahlanmayı önlemeye çalıştıklarını da sözlerine ekledi. 

ANLAŞMA NE GETİRİYOR?

Moskova ve Washington, anlaşmanın yürürlüğe girmesini takiben nükleer silahlarında indirime gidecek. İlk START anlaşması 1991'de imzalanmış ve süresi 2009 sonunda dolmuştu.

ABD ile Rusya'nın geçtiğimiz ay üzerinde anlaşmaya vardığı yeni START anlaşmasına göre her iki ülke de 1,550 nükleer başlığı imha edecek. Yapılan anlaşmaya göre nükleer başlıkların yüzde 30 dolayında azaltılması hedefleniyor. Varılan mutabakata göre, anlaşmanın yürürlüğe girmesinin ardından gelen 7 yıl içinde bu hedefe ulaşılacak. Rusya ile ABD, START anlaşması konusunda anlaştığında ABD Başkanı Barack Obama, tartışmalı silahların kontrol altına alınmasıyla ilgili son yılların en iyi anlaşmasının yapıldığını belirtmişti.

GÜVEN TESİSİNDE YENİ AŞAMA

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da bu hafta başında yaptığı açıklamada, anlaşmanın iki ülke arasında "güven tesisinde yeni bir aşama" olduğunu belirtti.  

MEDVEDEV DÜN PRAG'A GELMİŞTİ

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev de dün akşam saatlerinde Prag'a gelmişti. Çek başkentinde olağanüstü güvenlik önlemleri alındığı açıklanmıştı. Başkentte 5 bin kadar polis yarına kadar görev yapacak.

OBAMA MEDVEDEV'LE İRAN'I DA ELE ALACAK

Beyaz Saray, Obama'nın bugün Prag'da Medvedev ile yapacağı görüşmede İran'ın da ele alınacak konular arasında olduğunu, Rusya'nın yaptırımlara destek vereceğine inanıldığını belirtti.

Hürriyet
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler