YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD ve Rusya PYD'ye destek konusunda anlaştı
ABD ve Rusya PYD'ye destek konusunda anlaştı
30 Ocak 2016 16:40
Suriye Geçici Hükümeti Sağlık Bakanı Muhammed Vecih Cuma, PYD'ye destek konusunda Rusya ve ABD anlaştığını iddia etti. Cuma, "Hiç kimse kuşkuya kapılmasın Suriye'deki Türkmen varlığını bitiremeyecekler" dedi.

Suriye Geçici Hükümeti Sağlık Bakanı Muhammed Vecih Cuma, Rusya ve ABD'nin terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'ye destek konusunda anlaştığını öne sürerek, "Her iki taraf da PYD'yi güçlendiriyor ama başarılı olamayacaklar çünkü bizim Suriye'deki varlığımız bin seneden fazladır. Hiç kimse kuşkuya kapılmasın Suriye'deki Türkmen varlığını bitiremeyecekler" dedi.

Cuma, Suriye'deki Türkmenlerin sadece Halep kırsalında değil, ülkenin her bölgesinde yaşadığını söyledi.

Son dönemde Türkmenlerin baskı altına alınmaya çalışıldığına dikkati çeken Cuma, Rusya'nın hava saldırılarına rağmen Bayırbucak'ta büyük bir direniş gösterdiklerini belirtti.

Başta Halep olmak üzere Hama ve çevresinde binlerce sivil halkın göçe zorlandığını dile getiren Cuma, şöyle devam etti:

"Bu insanların Türkiye'den başka sığınacak yerleri yok. Bu yüzden Afrin ile Cerablus arasının DAEŞ'ten arındırılması gerekiyor. Türkiye'nin önerdiği güvenli bölgenin oluşturulması şart. Çocuklar ve kadınlar Rus bombalarından kaçıyor. Rusya bizim gözümüzde işgalcidir. Keza İran da aynı şekilde Suriye'ye müdahil olmuştur. Durumdan vazife çıkarmak isteyen PYD de bu bölgeye hakim olmak istiyor. Farklı kılıfla ilerliyor."

PYD'nin, Tel Abyad bölgesindeki binlerce Türkmeni tehditle göçe zorladığını aktaran Cuma, yaptıkları soykırımın da bağımsız kuruluşlarca belgelendiğine işaret etti. Cuma, PYD'nin, Suriye'nin kuzeyindeki bazı grupları kullanarak Kürt devletini kurma peşinde olduğunu ifade etti.

Cenevre görüşmeleri

Cuma, Rusya'nın, Cenevre'de planlanan müzakere masasında PYD'nin de olması için ısrar ettiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti: "İşin ilginç tarafı Suriye'de Araplardan sonra ikinci unsur biziz. Suriye'deki 3,5 milyon Türkmen masada temsil edilmiyor. Suriye'deki Kürtlerin nüfusu ise 1,5 milyon civarında. Buna rağmen biz Türkmenler sahada varız ve her yerde mücadelemizi veriyoruz. İnşallah gelecek günlerde Bayırbucak'a, Halep'e, Hama ve Humus'a geri döneceğiz."

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler