YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD ve Küba arasında tarihi adım
ABD ve Küba arasında tarihi adım
17 Aralık 2014 19:40
ABD ile Küba, diplomatik ilişkileri normalleştirmek için görüşmelere başlama kararı aldı.

Amerika Birleşik Devletleri ile Küba arasında 1961'den bu yana kopuk olan ilişkilerde tarihi bir gün yaşanıyor. Küba Devlet Başkanı Raul Castro ile ABD Başkanı Obama eş zamanlı olarak iki ülke ilişkileri hakkında açıklama yaptı. 

Obama'nın açıklamalarından öne çıkan satır başları;

Küba ile ilişkilerin normalleşmesi için çalışacağız. Küba'da temsilcilik açacağız. İzolasyon hiçbir işe yaramıyor, yeni yaklaşım gerek. Kerry'ye Küba'nın terör kategorisinden çıkarılması talimatı verdim. Seyahat, ticaret ve bilgi akışı geliştirilecek.

Dürüst yaklaşıyorum, aramızdaki geçmişi silemeyiz. Ama artık onurlu yaşama hakkımızı sağlayabiliriz. Ülkelerin daha kalıcı bir dönüşümden geçmesini sağlamamız gerekiyor. Uyuşturucu kartellerine karşı mücadeleyi birlikte yürüteceğiz.

Küba, o ismi serbest bıraktı

Öte yandan Küba, 2009'da yasaklı teknolojiyi ülkeye getirmek suçundan tutukladığı ve 15 yıl hapis cezasına çarptırdığı Alan Gross'u serbest bıraktı. Küba sadece 5 yıldır cezaevinde tutulan Gross'u değil bir Amerikan istihbarat kaynağını da serbest bıraktı. ABD de buna karşılık olarak 3 Kübalı ajanı serbest bıraktığını açıkladı.

ABD Havana'da büyükelçilik açıyor

Beyaz Saray, ABD'nin yaptırımlarını "zamanı geçmiş yaklaşımlar" şeklinde nitelendirerek, ülkeleri "aciz devlet" durumuna düşürecek yaptırımlar uygulamak yerine reformları desteklemek ve teşvik etmenin daha iyi sonuçlar verdiğini, zorlu deneyimlerle öğrendiklerini ifade etti. Bu nedenle Beyaz Saray, Küba halkına ABD yaptırımlarıyla daha fazla yük yüklemek istemediklerini bildirildi.

ABD'nin Yeni Küba yaklaşımının ana başlıkları şöyle:

- ABD Dışişleri Bakanlığı, Küba ile 1961 yılından bu yana bozulan diplomatik ilişkileri yeniden kurmak için görüşmelere en kısa zamanda başlayacak.

- ABD, gelecek aylarda Havana'da büyükelçilik açacak ve iki hükümet arasında ilişkilerin normalleşmesinin parçası olarak üst düzey ziyaretler ve değişimler başlayacak.

- ABD Dışişleri Bakanlığı, Batı Hemisfer'den sorumlu Müsteşar Yardımcısı başkanlığındaki ABD delegasyonu, gelecek ay Havana'da ABD-Küba göçmenlik görüşmelerinin gelecek turunu yapacak.

- Küba'daki insan hakları durumu ve demokratik reformlar ABD'nin Küba ile diyaloglarına eklenecek. ABD,Küba ile karşılıklı kaygılar ile göçmenlik, uyuşturucuyla mücadele, insan kaçakçılığı gibi ABD'nin ulusal çıkarlarının geliştirilmesi konularında çalışacak.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler