YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'ABD ve İsrail yalnız kaldı'
'ABD ve İsrail yalnız kaldı'
06 Aralık 2012 12:14
ABD'li düşünür Noam Chomsky, Filistin'in BM'de "üye olmayan gözlemci devlet" statüsü kazanmasına ilişkin yapılan oylamada ABD ve İsrail'in yalnız kaldığını belirtti.

ABD'li düşünür Noam Chomsky, Filistin'in BM'de "üye olmayan gözlemci devlet" statüsü kazanmasına ilişkin yapılan oylamada ABD ve İsrail'in yalnız kaldığını belirterek, "Bütün dünya onlara karşı olduğunu gösterdi. Bu da dünyada bir şeylerin değiştiğinin çok açık göstergesi" dedi.

Filistin'in BM'de "üye olmayan gözlemci devlet" statüsü kazanmasının gelecekteki etkilerini değerlendiren Chomsky, "ABD, Filistin'i üye olmayan gözlemci devlet statüsü hedefinden vazgeçirmeye çalıştı ama başaramadı. ABD bu şekilde derin bir uluslararası izolasyon içinde kaldı. Bunun yanı sıra ABD, Birleşmiş Milletler'de de büyük bir izolasyon içindedir ve istediği sonuçları alamıyor. ABD ve İsrail, Filistin için BM'de yapılan son oylamada yalnız kaldı. Bütün dünya onlara karşı olduğunu gösterdi. Bu da dünyada bir şeylerin değiştiğinin çok açık göstergesi" dedi.

Chomsky, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden (ICC) ABD'yi rahatsız edecek bir şey yapmasını beklemeninse mümkün olmadığını söyledi.


-"İsrail ve ABD, Filistin'e yönelik saldırıları sürdürecek"-


Filistin'in, BM'de "üye olmayan gözlemci devlet" statüsü kazanmasının ardından İsrail ve ABD'nin agresif politikalarının hedefi olmaya devam edeceğini belirten Chomsky, "Filistin'in kazandığı yeni statüyle bütün istek ve arzularımıza rağmen fazla bir şey değişmeyecek" dedi.

Dünyanın bugünkü düzeninde Ortadoğu'da pozitif değişim ve barışçıl çözümler beklenmesinin gerçekçi olmadığına işaret eden Chomsky, "Çünkü ABD açık bir şekilde bölgede korku ve dengesizlik saçan İsrail'i on yıllarca desteklemektedir. ABD ve İsrail şimdiye kadar sürdürdükleri şantaj ve cezalandırma politikalarına devam edecektir" diye konuştu.

Avrupa'nın küresel sahnede bağımsız ve güçlü bir tavır koymak için çok çekingen ve pasif olduğunu belirten Chomsky, ABD'nin mevcut tutumu ve inatçılığı karşısında dünyanın bir şey yapamadığını, Filistin'in tam anlamıyla bağımsız ve egemen bir devlet olması için daha büyük mücadelenin gerekli olduğunu belirtti.

Noam Chomsky, "Bana göre, Birleşmiş Milletler'de Filistin'in tam anlamıyla ülke olmasını beklemek zor. ABD, şimdiye kadar Filistin'e karşı uyguladığı mevcut politikayı sürdürecektir" dedi. aa
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler