YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD ve İngiltere'den flaş Suriye kararı
Washington Yönetimi, ABD'nin Suriye'de Esed Rejimi'ne karşı savaşan Yüksek Askeri Konsey'e (SMC) giden silah dışı yardımları durduğu haberini resmen doğruladı.
ABD ve İngiltere'den flaş Suriye kararı
11 Aralık 2013 / 19:46 Güncelleme: 11 Aralık 2013 / 20:00

Konuyla ilgili ilk açıklama, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nden geldi.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği adına bir sözcü, Reuters'a yaptığı açıklamada, radikal İslamcı grupların Kuzey Suriye'de bazı önemli noktaları ve SMC'ye ait bazı merkezleri ele geçirmesi sonrası silah dışı yardımın durdurulduğunu söyledi. Sözcü, insani yardımların ise devam edeceğini söyledi.

Konuyla ilgili Washington'da bilgi veren üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi ise şunları söyledi:

ATME'yi ele geçirdikleri için

"İslami Cephe güçlerinin (El Kaide bağlantılı ISIS yerine bu terimi tercih etti) SMC'ye ait Atme'deki (Reyhanlı'nın karşısındaki sınır kasabası) genel merkez ve depoları ele geçirdiğini belirten haberleri gördük ve açıkçası bundan endişeliyiz. Bu durumun sonucunda, ABD, Kuzey Suriye'ye giden silah dışı yardımların tümünü durdurdu. Suriye halkına yapılan insani yardımlar ise bu durdurmadan etkilenmedi.

Envanter için çalışıyoruz

General Salim İdris ve SMC ile SMC'ye daha önce sağlanan ekipman ve yardımların envanteri konusunda çalışıyoruz. SMC'ye desteğimiz herkesçe bilinmekte ve bu uzun süredir de devam etmektedir.

Ve genel olarak, uzun süre, savaş alanında SMC ve General İdris'in altında birlik olunması çağrısında bulunduk. Suriye halkına destek konusunda ileriki adımlar için veriler topluyor ve Suriye muhalefetindeki dostlarımızla istişare ediyoruz."

İngiltere de kesti

ABD'nin ardından İngiltere de benzer bir karar alarak, Suriye'nin kuzeyindeki muhaliflere silah dışı yardımı durdurdu.

İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği'nden bir sözcü, AFP'ye, ''Durum netleşmeden herhangi bir malzeme göndermeyi planlamıyoruz'' dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler