YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD ve Batı neden Esad'ın arkasında duruyor?
Başta ABD olmak üzere Batılı devletlerin Suriye üzerindeki çıkarlarına göre hareket ettiklerini belirten Alper Tan, ABD’nin Suriye’de Esad’ın arkasında neden durduğuna dair değerlendirmelerini paylaştı.
ABD ve Batı neden Esad'ın arkasında duruyor?
20 Eylül 2016 / 08:30 Güncelleme: 20 Eylül 2016 / 08:32

Kanal A’da yayınlanan Kanal A Genel  Yayın Yönetmeni Alper Tan’ın moderatörlüğünü yaptığı ‘Sivil Düşünce’ programına konuk olan gazeteci yazar Celal Kazdağlı ve Tamer Korkmaz, Suriye üzerinde Batılı devletlerin çıkarları doğrultusunda gerçekleştirdikleri eylemlere dair değerlendirmelerde bulundu.  

İşte Alper Tan’ın değerlendirmelerinden önemli satırbaşları:

ABD VE BATI NEDEN ESAD’IN ARKASINDA DURUYOR ?

ABD ve Avrupa Esad’ı gönderdikleri takdirde Suriye’de Esad benzeri başka bir diktatörü getirebileceklerini kestirselerdi, laikçi, sert, İslam düşmanı bir yönetimi  getirip Esad’ı göndermeyi göze kestirmiş olsalardı Esad’ı çoktan götürürlerdi. 

Mübarek’i götürüp Sisi’yi getirmek gibi fakat Suriye’de bunu göze alamadılar. Böyle bir zemin yok çünkü. Şartlar uygun değildi. Öyle olunca Esad’ı sonuna kadar desteklediler. Sevmiyor ve istemiyor gibi göstermekle birlikte IŞİD’i  ve Suriye’yi  gerekçe göstererek Esad’ın arkasında durdular. 

Esad’ı gönderirsek Muhammed Mursi gibi birisi gelir endişesiyle Esad’ın arkasındalar.

TARİH 40 SENE ÖNCESİ GİBİ TEKERRÜR EDİYOR!

Burada şöyle bir tablo ortaya çıkıyor. 1979-1982 yılları arasına baktığımızda Ortadoğu’da bir düzen dizaynı yapıldığını görüyoruz. 1979’da İran devrimiyle Humeyni getiriliyor. 1980’de Türkiye’de darbe gerçekleştiriliyor. 1981’de Enver Sedat öldürülerek Mısır’da yeni bir dizayn yapılıyor. 

1979’da Afganistan işgal ediliyor. Arkasından İran ile Irak savaştırılarak orada başka bir hava oluşturuluyor ve bölge dizayn ediliyor aslında. 10 sene sonra Saddam Hüseyin Kuveyt’e teşvik edilerek bu vatana ihanet edilmesi sağlanıyor ve arkasından devam eden hadiseler gerçekleşiyor. 

Yine 2013’e geldiğimizde 1979-1980’lerin tekerrür ettiğini görüyoruz. Mısır’da Haziran 2013’teki gibi Sisi darbesi , Türkiye’de gezi olaylarıyla Türkiye’nin yönetimini devralmaya çalıştılar ama başaramadılar. 

İran’da da baktığımızda tarihlerin uyuştuğunu görüyoruz. Mısır’da 2013 Haziran’da Sisi darbesi olduğunda Türkiye’de gezi olayları oluyordu. Bu arada ABD, İran ile anlaşıyordu. Yani Hasan Ruhani’nin geldiği seçime bakarsak Haziran 2013 olduğunu görüyoruz. Böyle olunca o güne kadar karşı olduğu İran rejimini  de  ABD ve Batı 2013’te yanına çekiyor. 

PYD/YPG SURİYE SINIRINI ELE GEÇİREMEZ, GEÇİRSE DE ELİNDE TUTAMAZ!

Türkiye’nin Suriye sınırı yaklaşık 910 kilometrekare. Bunun tamamında yani Suriye’nin kuzey tarafında PYD’nin bir koridor oluşturduğunu, buna bölge ülkelerinin göz yumduğunu ve Türkiye’nin sesini çıkarmadığını farz edelim. Türkiye’nin nüfusu 80 milyon ve 600 bine yakın askeri, 200-300 bin civarında polisi var.

Böyle olduğu halde ve binlerce yıllık tarihe sahip Türkiye Cumhuriyeti  Suriye sınırını koruma konusunda yer yer sıkıntılara düşerken, Türk askerinin nüfusunun toplamının üçte biri kadar nüfusuna sahip Suriye’deki bir yapı. 

1820 km’lik sınırı yani Türkiye ve Güney’deki sınır da dahil olacak farz edelim. Bu sınırı PYD/YPG ele geçirse dahi nasıl savunacak. Türkiye zaten düşman, Suriye halkının da düşmanlığını kazanmış hatta Barzani’nin de düşmanlığı var. 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

ersin ramoğlunun yazısından
 // hursit dilaver
Daha dün Hollandalı genç bir kadın PKK'nın konuşlandığı Amanoslar'a çıkarken yakalandı.
Lieke Helena Petronella adlı kadın ajan değilse tek başına dağda ne işi vardı?
Üstelik 7 dil biliyor.
Hatay'da geçen hafta da ABD'li bir kadın ajan olan Snell Lindsteyler yakalanmış hapse atılmıştı...ARZEDERİZ EFENDİM. bunları dağlarda hiç aslan,kaplan,domuz ya da ırz düşmanları yakalamaz mı yahu.kadının o dağlarda tekbaşına ne işi var.
hataya dikkat.15 temmuzda 5000 şii hizbullah askeri sınırdaydı.
...
20 Eylül 2016 Salı 15:45
NEDEN DURACAK!?! ➷➷➷➷➷➷➷➷➷
 // Halîme Gözüpek
Hepsi birbirinden yüzüKara dinsiz, îmânsız, vicdansız, Çok alçak ve nâmussuz mel'ûnMünafıklar oldukları için!!!...
20 Eylül 2016 Salı 13:43
ABD ve İsrail yıkılıacak 2
 // Nezir
Aslında ABD’nin de miadı dolmuştur ve deccal bunu yıkacaktır, onun yerine Çin, Hindistan gibi kalabalık nüfusu olan ve insanları yoğun olarak katledecek, her sokağa yetecek kadar askere sahip Devletleri devreye sokacaktır.Ey CIA da,MOSSAD da,Pentagonda görev yapan Musevi kökenli insanlar, Şu an
Dünya’da size çok büyük görevler düşmektedir.Deccal şeytani bir inancın sahibidir asla sizinle aynı değil ve sizin içinde çok büyük bir tehlikedir.Bunu deccal ailesinden olan Hitler’den anlayabilirsiniz...
20 Eylül 2016 Salı 12:13
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler