YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD uçakları PKK takibine başladı mı?
ABD uçakları PKK takibine başladı mı?
ABD uçakları PKK takibine başladı mı?
06 Kasım 2007 / 14:17 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Erdoğan-Bush görüşmesinde alınan istihbarat paylaşımı kararının açıklanmasından sonra Amerikan hava kuvvetlerine bağlı keşif uçaklarının Kuzey Irak’taki uçuşları arttı.

ABD uçaklarının sınırdaki keşif uçuşlarındaki artış Türk Hava Kuvvetleri’nin radarları tarafından izlenirken, PKK’ya bağlı internet sitelerinde de ABD’nin keşif uçuşlarının PKK’nın Haftanin, Metina, Zap, Çemço ve Hakurk kampları üzerinde yoğunlaştığı bilgisi yer aldı.

Amerikan Hava Kuvvetleri’ne bağlı keşif uçaklarıyla, insansız uçakların 3 Kasım’dan bu yana Irak’ın Türk sınırına yakın bölgelerde bulunan PKK kampları üzerinde yoğun bir şekilde uçtuğu haber veriliyor.

Uçuşlar, Irak sınırına yakın bölgelerde bulunan Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı hava savunma radarları tarafından da izlenebiliyor.

ERDOĞAN: BİLGİNİN ANINDA GELMESİ LAZIM

Başbakan Tayyip Erdoğan, dün akşam ABD Başkanı George Bush ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere Türkiye’nin 5 talebi arasında istihbarat paylaşımı için bir iletişim ağının oluşturulmasının da bulunduğunu açıklamıştı. Erdoğan, bunun daha önce zamana yayılarak gerçekleştiğini ve gecikmiş istihbarat bilgisinin işe yaramadığını ifade ederek “Bilginin anında gelmesi lazım” demişti.

MODERN TEKNOLOJİYE DAYALI ANLIK İSTİHBARAT

ABD Başkanı Bush da istihbarat paylaşımına vurgu yaparak, modern teknolojiye dayalı anlık bazda sağlanan sağlıklı istihbaratın, teröristlerle etkili mücadeleyi kolaylaştıracağını söylemişti.

Beyaz Saray Sözcüsü Dana Perino, günlük basın toplantısında gazetecilerin soruları üzerine, Türkiye’nin PKK’ya karşı sınırlı ve belirli hedeflere yönelik operasyon yapabilmesi için Washington’ın istihbarat sağlaması konusunun, iki ülke yetkililerince ele alındığını söyledi.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler