YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD: Türkiye'yi takdir ediyoruz
ABD Dışişleri Bakanlığında yetkilisi Robert Einhorn'dan önemli bir açıklama geldi.
ABD: Türkiye'yi takdir ediyoruz
30 Temmuz 2010 / 09:21 Güncelleme: 30 Temmuz 2010 / 09:30

ABD Dışişleri Bakanlığında nükleer silahların yayılmasının önlenmesi ve silahların kontrolü konusunda özel danışmanlık görevini yürüten Robert Einhorn, İran'ın nükleer faaliyetleri konusunda, "Türkiye'nin, İran'ı daha makul bir pozisyon takınmaya ikna çabası çerçevesinde ortaya koyduğu sıkı çalışmayı takdir ettiklerini" söyledi.

Einhorn, ABD Temsilciler Meclisi Gözetim ve Hükümet Reformu Komitesinde katıldığı oturumda bir soru üzerine, "Türk hükümetinin, İran'ın nükleer silahlar edinmesini önleme hedefimizi paylaştığına inanıyoruz. Türkiye'nin, İran'ı daha makul bir pozisyon takınmaya ikna çabası çerçevesinde sergilediği sıkı çalışmayı takdir ediyoruz" diye konuştu.

"Türkiye ile taktikler üzerinde bazen ayrı düştüklerini" belirten Einhorn şöyle devam etti:

"Örneğin Türkiye, geçen mayısta Brezilya ve İran ile birlikte Tahran Bildirisine katıldı. Tahran araştırma reaktörüne yakıt temini konusunda geçen ekimde desteklediğimiz teklifin kabul edilemez olduğunu düşündüğümüz bir versiyonunu desteklediler. Bunun zamanlamasını takdir etmedik, çünkü BM Güvenlik Konseyi kararı oylamasının hemen öncesindeydi ve belki bazı katılımcıların zihninde oylamayı rayından çıkarma niyeti vardı.

Dolayısıyla Türkiye ile taktikler üzerinde bazen anlaşmazlık içinde oluyoruz, ancak motivasyonlarının iyi olduğuna inanıyoruz. Onlar da tıpkı bizim gibi İran'la ilgili nükleer meseleyi çözmek istiyor." (A.A.)

SİZİN GİBİ DEĞİL !
 // MAVİ MARMARA
Türkiye olaya olması gerektiği gibi yaklaşıyor siz istiyorsunuz veya sizin istediğiniz gibi değil !...
30 Temmuz 2010 09:39
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler