YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD, Türkiye sorusuna cevap veremedi
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Harf, AA muhabirinin Ferguson'da ABD polisince neden darp edildiği sorularına yanıt veremedi, topu yerel yetkililere attı.
ABD, Türkiye sorusuna cevap veremedi
21 Ağustos 2014 / 11:30 Güncelleme: 21 Ağustos 2014 / 11:34

Harf, günlük basın toplantısında, yerel polisle ilgili meselelerde kendisinin yetkili olmadığını, ancak ifade özgürlüğünün, ABD’nin bağlılık gösterdiği çok önemli bir ilke olduğunu kaydetti. Harf, “(Bu konuda) Her yerde bazı sorunlar var ve biz bu konularda sesimizi yükseltiyoruz. Ancak, (Şaşmaz’ın) durumuna yönelik elimde detaylar yok” diye konuştu.

Şaşmaz’ın gözaltına alınırken polis tarafından hayatının tehdit edilmesine yönelik soru üzerine Harf, “Sizi bu konuda yerel yetkililere yönlendiriyorum” yanıtını verdi.

Harf, “ABD’nin, gazetecilerin gözaltına alınması konusunda Türkiye de dahil diğer ülkelere ciddi eleştiri getirdiği ama kendi polisine yönelik sessiz kaldığı” değerlendirmesi üzerine, şunları söyledi:

“Buna katılmıyorum. Başkan (ABD Başkanı Barack Obama) ve Adalet Bakanımız (Eric Holder) Ferguson’daki olaylar konusunda sessiz kalmadı. Adalet Bakanı bugün orada. ABD’nin ikiyüzlü davrandığına yönelik fikrinize kesinlikle katılmıyorum, bunlar karşılaştırılabilir şeyler değil. ABD’de de ne zaman sorunlar olsa, bunları düzeltiriz ve yoluna koyarız ve bunları şeffaf, dürüst ve açık şekilde yaparız. Türkiye dahil diğer ülkeleri de aynı şekilde yapmaya çağırıyoruz. Onlar bunu yapmadığında da bu konularda sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz”.

Harf, Ferguson’da olanlarla ilgili hükümet olarak gayet açık konuştuklarını, basında bu konuda açık diyalogların olduğunu ifade etti. 

Obama’nın açıklama yaparak, gazetecilerin işlerini yapabilmesi gerektiğini söylediğini hatırlatan Harf, aynı şekilde diğer hükümet görevlilerinin de işini yapan gazetecilerin göz altına alınmaması gerektiğini kamuoyu önünde dile getirdiğini anımsattı. Harf, “Dolayısıyla, bir olay olduğunda, birşeyler yolunda gitmediğinde, biz bunu açıkça, şeffafça söylüyoruz ve bu durumu düzeltiyoruz” diye konuştu.

Bir gazetecinin “Burada arkadaşların, iş arkadaşları göz altına alınmış. Neden siz de cevap olarak arkadaşınıza yapılan kötü bir şey demiyorsunuz?” sorusu üzerine Harf, “Çünkü ABD içinde olanlara Dışişleri Bakanlığı podyumundan yorum yapamam. Uygun değil” dedi. Harf, ABD’de yaşananların diğer ülkelerde olanlarla ciddi biçimde farklı olduğuna yönelik değerlendirmesini tekrarladı.

16:57
 // MUHAFIZ
A.B.D.kendi ülkesinde sırf ırkı siyah renk diye insanları bilerek katlediyor,olayları protesto edenlere hertürlü zorbalığı yapıyor,gazetecilere olan olayları haber yapıyor diye bütün zorbalıkları,hertürlü akıl almaz insanlık dışı kötü muameleri yapıyor,sonrada diğer ülkelere demokrasi havarisi kesiliyorSuriye'de Beşar Esad tarafından yüzbinlerce katledilen insanları,Terörist devlet İsrail'in Gazze'de katlettiği binlerce insanı işine gelmediği için görmezden gelirken,Mısır'daki olaya darbe diyemeyen A.B.D. sözkonusu ülke Türkiye olunca,Türkiye aleyhine hertürlü olayın ve sözün yanında yeralmaktadır. Türkiye'deki A.B.D. nin taşeronluğunu,yaltakçılığını yapanlar neden A.B.D.deki olayları televizyonlarında tam tersine çarpıtarak yayınlıyor?gazetelerinde olayları tersine çarpıtarak algı operasyonu neden yapıyorlar?Türk milleti bütün bu olanları,Türkiye aleyhine çalışan parelelcileri görsün artık ...!!!...
21 Ağustos 2014 16:57
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler