YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD Türkiye arasında sürpriz görüşme
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Clinton'la Mavi Marmara soruşturma komisyonunu görüştü...
ABD Türkiye arasında sürpriz görüşme
04 Ağustos 2010 / 11:16 Güncelleme: 04 Ağustos 2010 / 11:17

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail ile Lübnan arasında sınırda meydana gelen ve 4 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayların ardından Lübnan Başbakanı Saad Hariri ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile telefonla görüştü.

Dplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Lübnan Başbakanı Hariri, Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nu arayarak bölgedeki gelişmelere ilişkin bilgi verdi. Davutoğlu ile Hariri görüşmesinde, dün Lübnan-İsrail sınırında meydana gelen ve 3 Lübnan, 1 İsrail askerinin hayatını kaybetmesine yol açan gerginliği değerlendirdikleri, olayların sebebini irdeledikleri belirtildi.

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta 31 Temmuzda Suudi Arabistan Kralı Abdullah, Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad ve Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman'ın düzenledikleri zirvenin de Davutoğlu-Hariri görüşmesinde ele alındığı ve bu zirvede gündeme gelen konuları görüştükleri bildirildi.

Davutoğlu'nun, Hariri ile görüşmesinin ardından ABD Dışişleri Bakanı Clinton ile telefonla temas kurduğu ve Hariri'den bölgeye ilişkin aldığı bilgileri Clinton'a aktardığı kaydedildi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun Clinton ile görüşmesinde, bölgede yaşanan bu türden gerginliklerin tüm Ortadoğu'nun huzurunu etkileyebileceği endişesinin dile getirildiği, Ortadoğu barış sürecinde atılması gereken adımların ele alındığı kaydedildi.

Davutoğlu'nun Clinton ile görüşmesi yaklaşık 30 dakika sürdü.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Clinton ile görüşmesinin ardından tekrar Hariri'yi arayarak ABD'li mevkidaşı ile görüşmesinde el alınan konuları Lübnan Başbakanına aktardı. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler