YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD Tayland’a yardımı kesti
ABD Tayland’a yardımı kesti
23 Mayıs 2014 23:42
ABD, darbenin ardından Tayland'a yönelik 3,5 milyon dolarlık yardımı durdurdu

ABD, Tayland’da ordunun yönetime el koymasının ardından bu ülkeye yönelik 3,5 milyon dolarlık askeri yardımı askıya aldı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, günlük basın brifinginde, Tayland’da ordunun yönetime el koymasına ilişkin soruları da yanıtladı.

Tayland’da yaşananları "darbe" olarak tanımlayan Marf, gelişmelerin ardından bu ülkeyle ilişkilerini gözden geçirdiklerini vurguladı. Harf, ABD'nin Tayland ile ikili ekonomik ve uluslararası güvenlik yardımları çerçevesinde 2013 mali yılı bütçesinden bu ülkeye 10,5 milyon dolar destek verildiğini, küresel ve bölgesel bazı programlar sayesinde de bazı fonlamalar yapıldığını hatırlattı.

Ancak darbenin ardından bu konularda bazı kısıtlamaları devreye soktuklarını bildiren Harf, “Halihazırda Yabancı Askeri Finansman ve Uluslararası Askeri Eğitim ve Kursu fonlamasından gelen yaklaşık 3,5 milyon doları şimdiden askıya aldık. Erteleyebileceğimiz diğer yardımları belirlemek için tüm programları gözden geçiriyoruz. Bu süreç şu anda devam ediyor” ifadesini kullandı.

Harf, durdurulan yardımların silah satışı ve askeri personelin eğitilmesi noktalarında kullanılmakta olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de dün yaptığı açıklamada, Tayland ordusunun anayasayı askıya alma ve yönetime el koyma kararından hayal kırıklığı duyduğunu bildirmişti. Tayland'da ordunun yönetime el koymasını darbe olarak niteleyen Kerry, "Bu askeri darbenin hiçbir haklılaştırması olamaz" demişti.

Kerry, sivil yönetimin bir an önce tekrar kurulması, demokrasiye dönülmesi, basın özgürlüğü gibi insan hakları ve temel özgürlüklere saygı gösterilmesi çağrısında bulunmuştu.

 

AA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler