YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD: "Suriye'den izin istemedik"
ABD: "Suriye'den izin istemedik"
24 Eylül 2014 07:15
ABD Başkanı Barack Obama, Suriye’de terör örgütü IŞİD hedeflerine yönelik düzenlenen hava saldırısına destek veren Arap ülkelerinin temsilcileriyle bir araya geldi.

Birleşmiş Milletler (BM) 69. Genel Kurul görüşmeleri için New York’ta bulunan Obama, Suriye’de dün geceki hava saldırılarında işbirliğine giden Bahreyn, Suudi Arabistan, Katar, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin temsilcileriyle görüştü. Görüşmeye geçen ay görevine başlayan Irak Başbakanı Haydar el-İbadi de katıldı.

Obama, IŞİD hedeflerini vurmalarında yardımcı oldukları için ülke temsilcilerine teşekkür etti. IŞİD ve buna benzer aşırılık yanlısı ideolojileri zayıflatmak ve en nihayetinde yok etmek için dünyanın birleştiğine dönük net bir mesaj verme fırsatı bulduklarını belirten Obama, bu tür örgütleri ortadan kaldırmanın kolay ve hemen başarılacak bir şey olmadığını kaydetti. Dünkü saldırıları ima eden Obama, “Bu açıkçası, bir mücadelenin sonu değil, daha doğrusu bir başlangıç” ifadesini kullandı.

ABD: "Suriye'den izin istemedik"

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı, IŞİD hedeflerine yönelik hava operasyonu öncesinde Suriye rejiminin bilgilendirildiğine iddiaları yalanladı.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, ABD Başkanı Barack Obama’nın 10 Eylül’deki konuşmasında ABD’nin kendisini tehdit eden IŞİD ve Suriye’deki teröristlere karşı harekete geçmekten geri durmayacağını söylediğini hatırlattı. Psaki, Obama’nın açıklamasını takiben operasyon niyetlerini ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power aracılığıyla Suriye BM Daimi Temsilcisine ilettiklerini kaydetti.

Psaki, “Suriye’yi, Amerikan uçaklarını hedef almamaları noktasında uyardık. Rejimin iznini talep etmedik. Harekatımızı Suriye hükümetiyle koordine etmedik” açıklamasında bulundu.

Psaki ayrıca ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Suriye rejimine bir mektup göndermediğini bildirdi.

 

AA

09:12
 // Mehmet Sami
inşaAllah bu kirli ve kanli ittifakda yer almayiz, saygilar, Londra...
24 Eylül 2014 09:12
02:09
 // YALAN MUMU
Obiş efendi, evlatlarına bomba yerine, silah ve mühimmat attığını biliyoruz. Senin maksadın, Iş itleri daha da güçlendirip, büyütmek. O itler gün gelir, seni de ısıracak....
24 Eylül 2014 02:09
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler