YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD sözcüsünden şaşırtan tepki! Davutoğlu'ndan haberi yok!
ABD sözcüsünden şaşırtan tepki! Davutoğlu'ndan haberi yok!
05 Mart 2015 11:15
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf, kendisine yöneltilen bir soru üzerine, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, ABD’ye yapmakta oldukları ziyaretten haberi olmadığını söyledi.

Harf, başkent Washington’da düzenlediği günlük basın toplantısında bir gazetecinin, 'Şu sıralarda Türkiye Başbakanı, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, hepsi New York’ta ve iki üç gün orada kalacaklar, D.C’ye gelmeyecekler gibi görünüyor;” dedi. Gazeteci sorusunu bitiremeden Harf’in 'Ben duymadım” yanıtını verdi. Harf, Türk yetkililerle ayarlanmış bir görüşme olup olmayacağı sorusunu da, 'Kontrol edebilirim. Üzgünüm, ben duymadım ama kontrol edebilirim” diye yanıtladı.

 
Marie Harf, kamuoyunda adı 'bavulcu’ya çıkan ve çalıştığı gazetede yaptığı haberlerle 'Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme, amacı dışında kullanma, hile ile alma, çalma", 'devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme" suçlarından tutuklanan Mehmet Baransu ile ilgili soruya da önce 'Aynı kişiden mi bahsediyoruz. Sanırım Askeri personelle ilgili…” diyerek soruyla karşılık verdi. Gazetecinin Baransu’nun adını söylemesi üzerine, 'Evet, aynı kişi” diyen Marie Harf konuşmasını şöyle sürdürdü: 'Haberleri gördük. Söylediğimiz gibi herhangi bir soruşturma, adil, şeffaf ve demokratik biçimde yapılmalı. Türkiye’de adalete erişim, fikir özgürlüğü ve gazetecilerin özgürce çalışabilmelerine ilişkin endişelerimiz sürmekte. Bunlar süregelen endişeler” dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler