YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD, seçmen iradesine saygı gösterilmeli
ABD, seçmen iradesine saygı gösterilmeli
ABD, seçmen iradesine saygı gösterilmeli
17 Mart 2008 / 14:47 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

AK Parti’ye açılan kapatma davasına dünyadan çeşitli tepkiler geldi. Avrupa Birliği sürecin endişe verici ve demokrasi ilkelerine aykırı olduğunu bildirirken, ABD, seçmen iradesine saygı gösterilmeli açıklamasını yaptı. Türkiye’nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Terry Davis, NTV’ye yaptığı açıklamada, AKP’ye kapatma davası açılmasını eleştirdi. Davis, demokratik tartışmanın engellenmesi değil, cesaretlendirilmesinden yana olduklarını bildirdi. Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Terry Davis, “Bir Avrupa Konseyi üyesi ülke olan Türkiye’de, yasayla bir siyasi partinin yasaklanabileceğini öğrenmek endişe verici. Demokraside, politik konular oyla ve hükümet politikalarıyla kararlaştırılır. Politik inançlar ise parlamento ve medyada açık tartışma konusudur” dedi.


Aynı zamanda İngiliz İşçi Partisi üyesi olan Davis, yasaların, tartışma ve müzakereyi engelleyici değil, sağlayıcı ve cesaretlendirici biçimde kaleme alınması ve uygulanması gerektiği görüşünü de dile getirdi.


Avrupa Konseyi’nin parlamenterler platformu olan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) ise AKP’nin kapatılması için yapılan başvuruya şimdilik tepki vermemeyi tercih ediyor. AKPM’nin 8’i AKP, 2’si CHP, 2’si de MHP’den olmak üzere toplam 12 Türk parlamenter üyesi bulunuyor.


REHN: DAVA DEMOKRASİ İLKELERİNE AYKIRI


AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, davanın Avrupa demokrasinin ilkelerine aykırı olduğunu söyledi.


AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın AK Parti’ye açtığı kapatma davasını değerlendirdi. Olli Rehn, “Normal Avrupa demokrasilerinde siyasi konular parlamentoda tartışılır, sandıklarda karara bağlanır, mahkemelerde değil” dedi. Rehn, kuvvetler aykırılığı ilkesinin, demokrasilerin temel ilkesi olduğunu vurguladı.


“Nasıl siyasetin yargıya saygı duyması gerekiyorsa, yüksek mahkemeler de siyasete saygı duymalı” ifadesini kullanan Olli Rehn, kapatma davasının, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik sürecini etkileyip etkilemeyeceği sorusunu da yanıtladı.


Soruyu doğrudan cevaplamaktan kaçınan Rehn, “bu davanın Avrupa toplumunun demokratik prensiplerine uygun olduğunu söylemek güç” dedi.


ABD: SEÇMEN İRADESİNE SAYGI GÖSTERİLMELİ


ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Matt Bryza, AK Parti’ye kapatma davasıyla ilgili olarak, demokrasilerde ülkelerin geleceğine seçmenlerin karar verdiğini dile getirdi. Bakanlığın bir diğer açıklamasında ise “seçmen iradesine saygı gösterilmeli” denildi.


NTV’ye konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu üst düzey yetkilisi Matt Bryza, demokrasilerde, ülkenin siyasi geleceğini seçmenlerin belirlediğine, geçen sene yapılan seçimi, AK Parti’nin kazandığına vurgu yaptı.


ABD’li yetkili, aynı zamanda ilgili tarafların demokratik kurumlara ve hukukun üstünlüğüne saygı göstermesi gerektiğini ve bunun ABD’nin Türkiye’nin laik demokrasisine verdiği desteği gösterdiğini belirtti.


Bryza, “Herhangi bir demokraside seçmenlerin ülkelerinin siyasi geleceğini belirlemesi esastır ve seçmenler 2007’de kararlarını verdi” dedi.


ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan diğer bir açıklamada da “Seçmenlerin 2007’deki iradesine saygı gösterilmeli” denildi.


ALBRIGHT: ŞAŞIRDIK


Bu arada, ABD yönetiminin eski üst düzey iki ismi, AK Parti’nin kapatılma davasıyla ilgili olarak şaşkınlıklarını dile getirdi.


Brüksel Forumu’na katılan eski ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin daha yeni seçim kazandığını, halkın çok açık şekilde kararını verdiğini söyledi.


Albright, Türkiye’de laikliğin zayıflatıldığı yönündeki iddialara katılmadığını bildirdi. Cumhurbaşkanı Gül ile Başbakan Erdoğan’ı yakından tanıdığını vurgulayan Albright, “Türkiye’nin içişlerine karışmak istemem ama halkın iradesini nasıl alaşağı edebilirler? Halkın mesajı çok açık” dedi.


ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Marc Grossman da, “Demokratik toplumlarda seçim sonuçları önemlidir. Bu dava benim için kesinlikle sürpriz oldu” ifadesini kullandı.


Aynı forumda konuşan İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt de “Savcılar her ülkede tuhaf işler yaparlar ama Türkiye’deki bu durum astronomik derecede tuhaf” dedi.


NTV

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler