YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD saldırısından sonra Suriye'den ilk açıklama
ABD saldırısından sonra Suriye'den ilk açıklama
18 Eylül 2016 15:36
Suriye'de rejim güçleri, ABD uçaklarının bombalamasının ardından terör örgütü DAEŞ'in eline geçen havalimanınnı geri alındığını duyurdu.

ABD jetleri, Deyr Ez-Zur'da Suriye ordusu birliklerini 4 kez bombaladı. Saldırıda 60'dan fazla askerin öldüğü, 100'den fazla askerin de yaralandığı belirtildi. ABD, hedefin DAEŞ olduğunu rejim askerlerinin yanlışlıkla bombalandığını açıkladı.

SANA'nın Suriye Savunma Bakanlığı'na dayandırdığı habere göre kontrolü tekrardan Esed güçlerinin eline geçen havalimanının yanı sıra stratejik önemdeki Altharda Dağı'ndaki mevzilerin de DAEŞ'ten geri alındığı belirtildi.

ESED REJİMİ ABD'Yİ KINADI

Diğer yandan Suriye Dışişleri Bakanlığı Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ve BM Güvenlik Konseyi'ne gönderdiği mektupla ABD uçaklarının Deyr Ez Zor Havalimanı ve al-Tharda Dağı'ndaki Suriye Ordusu güçlerinin bombalanmasını kınayarak, ABD'yi DAEŞ'e destek vermekle suçladı.

Dün akşam saatlerinde Rusya Savunma Bakanlığı, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Suriye'nin doğusundaki Deyr Ez-zur ilinde Suriye rejimine ait bir askeri üssü vurduğunu açıklamıştı.

Saldırıda 62 askerin öldüğü bildirildi. Rusya'dan sonra bir açıklama yapan ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) ise hedeflerin 'DAEŞ sanılarak vurulduğunu' belirtti ve hava operasyonlarının durdurulduğunu açıkladı.

Öte yandan Rusya'nın talebi üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) acil toplandı.Kapalı toplantının ardından ABD ve Rusya elçileri karşılıklı suçlamalarda bulundu.

seni vursalardı
 // acıpayamlı
yanlışlıkla seni vursalardı daha makbule geçerdi....
18 Eylül 2016 Pazar 16:12
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler