YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD-Rusya kirli ittifakı deşifre oldu
Türkiye’nin uyarılarına rağmen PYD’ye desteğe devam eden Washington-Kremlin işbirliği ortaya çıktı. PYD, ABD silahları ile şehirleri ele geçirirken hayali ‘PYD Devleti’nin haritası Moskova’da görüldü.
ABD-Rusya kirli ittifakı deşifre oldu
11 Şubat 2016 / 09:58 Güncelleme: 11 Şubat 2016 / 10:02

Türkiye sınırına yakın Suriye şehirlerini DAEŞ bahanesi ile PYD’ye teslim eden ABD’nin Rusya ile yaptığı iş birliği deşifre oldu.

ABD-nin terör örgütü PYD’ye mühimmat ve “danışmanlık” desteği sürerken örgütün hayal ettiği devletin haritası Rusya’da kameralara yansıdı. Moskova’da “Rojava  Demokratik Özerklik Yönetimi” adı altında açılan PYD temsilciliğinin açılışından önce duvarda Türkiye sınırında kurulması istenilen ‘PYD Devleti’ haritası dikkatleri çekti. Temsilcilikteki başka bir haritada ise Türkiye’nin doğu kısmını da içine alarak işaretlenen bölgenin Kürt bölgesi olarak gösterildiği görüldü. Toplantıya Rus yetkililerle beraber HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca da katıldı.

1-20160211095923.jpg

RUSYA KONFORU

Esad rejiminin muhalifleri sindirmesine yardımcı olmak adına rejim ile işbirliğindeki PYD, Rusya’nın hava saldırıları ile konforlu bir şekilde ilerliyor. Suriye muhalefetini de hedef alan örgüte, Rusya Aralık başında 5 ton mühimmat göndermişti. Türkiye’nin 24 Kasım’da sınır ihlali yapan Rus uçağını düşürmesinin ardından ilişkiler artarken en az beş kez Rus komutanlar PYD’li teröristler ile toplantı yaptı. Rus yapımı ‘gece görüş sistemleri’ birkaç ay önce PYD’ye teslim edilirken, Ocak’ta Rus askeri “danışman”lar Kamışlı’da PYD’ye hizmet verdi.

ABD, sahada DAEŞ kılıfı ile tam destek verdiği terör örgütüne ilk kez Ekim 2014’te havadan mühimmat indirmişti. Geçen sene Ekim ayında havadan PYD- ye 50 ton cephane indiren ABD, Kasım’da da karadan silah göndermişti. Mühimmat arasında otomatik silah el bombaları, havan mermileri ve RPG-7 roketatar mermileri vardı. Geçen ay PYD- nin Haseke’deki bir üssünü devralıp büyüten ABD, hafta başında da PYD’ye Mümbiç’e düzenleyeceği operasyon için 20 askeri danışman gönderdi. Ayrıca, mühimmat dolu iki kargo uçağı da Kobani’ye gönderildi.

2-789.jpg

ABD YALANLARI

1) ABD Başkanı Obama, geçen sene Temmuz ayında PYD’yi DAEŞ’e karşı etkin bir ortak tanımlarken DAEŞ’e karşı savaşan ılımlı muhaliflerin bombalanmasına ses çıkarmadı.

2) ABD Büyükelçisi John Bass, STAR’a demografik bir operasyon istemediklerini söylerken PYD ele geçirdiği yerlerdeki Arap ve Türkmenleri sürdü.

3) Bass, mevcut çatışmadan yararlanmaya karşı oldukları söyledi ancak, ABD,  PYD’nin muhalifleri vurmasına destek oldu.

4) STAR ile röportajında, Bass Türkiye istikrarını bölmek üzere PYD ile işbirliği yapmadıklarını ifade etti, PKK güneydoğuda ABD silahları ile Türk askerlerini hedef aldı.

5) Büyükelçi, Suriye’de PYD’lilerin bir devlet veya özerk bölge kurmalarına karşı olduklarını belirtti, kantonları birleştirmesi için DAEŞ’ten boşalan bölgelere PYD’nin girmesine göz yumuldu.

3-432.jpg

KIRBY TERÖRE DESTEĞİ ONAYLADI

ABD’nin Türkiye’deki en yüksek düzeydeki diplomatik temsilcisi olan John Bass’ın, Dışişleri Bakanlığı’na çağırılması, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kırby’nin, Washington’da düzenlediği günlük basın toplantısında gündeme geldi. Bu konudaki haberleri doğrulayan Kirby, “ABD hükümetine göre PYD terörist değildir açıklamanızın arkasında mısınız?” sorusuna verdiği cevapta, “Bu doğru. Bu konudaki politikamızda hiçbir değişiklik yok” dedi. Benzer bir açıklama dün akşam Başkan Obama’nın DAEŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk’tan geldi. Türkiye’nin PKK’ya karşı verdiği mücadelede yanlarında durduklarını fakat Suriye’nin kuzeyindeki Kürt  grupları desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

 

STAR

 // ferid güven
Bizim için abd teröristtir ve terörü destekliyen iki yüzlü bir nato ülkesidir abd güvenilir bir müttefik değildir...
11 Şubat 2016 22:46
Bir öküzün iki boynuzu
 // Muammer
Rahmetli dedem derdiki dünya bir öküzün iki boynuzundadır eğer öküze bir sinek konarsa osineğin gitmesi için kuyruğunu sallarsa zelzele olur derdi şimdi anladımki dedem büyük adammış ve gerçekten bunlar bir öküzün iki boynuzudur,ancak çağ değişti birbakmışsın öküzün boynuzunun biri kopmuş.neden olmasın allah büyüktür....
11 Şubat 2016 Perşembe 16:32
suriye
 // ahmet
abd her zaman türkiyenin düşmanıdır bu böyle biline uyuma türk milleti kahrolsun abd rusya ab...
11 Şubat 2016 Perşembe 14:30
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler