YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD, Rusya ile görüşmeyi reddetti
ABD, Rusya ile görüşmeyi reddetti
15 Ekim 2015 00:30
ABD Yönetimi, Suriye'deki gelişmeler üzerine Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev'in önderlik yaptığı heyet ile görüşmeyi reddetti.
Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest’a, günlük basın toplantısında, ABD yönetiminin neden Rus heyeti ile görüşmek istemediği soruldu.

Earnest, bu görüşme talebinin detayları üzerine Medvedev'in ofisinden kimse ile görüşmediğini belirterek, "Çok net olmak gerekirse, Ruslar DAEŞ'e karşı verilen mücadelede yapıcı adımlar atmadığı sürece, onlarla görüşmek gibi bir niyetimiz yok" ifadelerini kullandı.

Rusya'nın Suriye'de kendi farklı ajandaları doğrultusunda hareket ettiklerini belirten Earnest, Rusların ABD yönetimi ile görüşme talebinde bulunmalarına şaşırmadığını belirtti. 

Earnest, "Putin, çaresiz bir şekilde Rusya hükümetinin en yüksek 2. mertebede bulunan yetkilisini ABD hükümetine yollayarak onlara katılması yönünde ikna etmelerine şaşırmadım" dedi.

Sözcü Earnest şunları kaydetti: 

"Bu istek, sağır birisine konuşmak gibi bir durum. Sadece ABD ile ilgili bir durum değil bu, aynı zamanda DAEŞ'e karşı mücadelede eden diğer 65 ülke ile de alakalı bir durum. İran'a bağlı güçlerin halen Suriye içerisinde toplandıkları yönünde raporlar almaktayız. Bu durumu çok yakından takip ediyoruz."

Rusya ile şu anda sadece Esed yönetimi ve İran'ın koordineli bir şekilde çalıştığını belirten Earnest, Rusya yönetiminin ABD yönetimi ile görüşme talepleri karşısında şaşırmadığını yineledi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler