YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD polisi resmen Müslüman katliamını beklemiş!
İslam karşıtı cinayete kurban giden Deah Barakat'’ın kuzeni Shaza Barakat, cinayetin otopark kavgası sebebiyle işlendiği iddiasının aptalca olduğunu söyledi.
ABD polisi resmen Müslüman katliamını beklemiş!
14 Şubat 2015 / 08:27 Güncelleme: 14 Şubat 2015 / 08:35

ABD’nin Carolina eyaletinde silahlı saldırıda hayatını kaybeden 3 gençten Deah Barakat’ın kuzeni Shaza Abdullatif Barakat, yeğeninin defalarca tehdit aldığını ve tehditler nedeniyle polise suç duyurusunda bulunduğunu söyledi.

İstanbul’da Star’a konuşan Shaza Barakat, olayın “otopark kavgası” nedeniyle meydana geldiği iddialarını da “aptalca” olarak niteledi. Barakat, saldırının ailenin Müslüman kimliği nedeniyle işlendiğini dile getirdi.

ABD’de Chapel Hill’de üç gün önce meydana gelen silahlı saldırıda Deah Barakat ile eşi Yusor Muhammed Ebu Salha ve baldızı Razan Muhammed Ebu Salha hayatını kaybetmişti.

Shaza Barakat’in verdiği bilgiye göre, Barakat’in babası olay yerinde polis engeliyle karşılaştı. “Deah’nın babası üç saat engellendi. Erken müdahale edilebilseydi, oğlunun kurtarılacağını düşünüyor” şeklinde konuşan Barakat, Deah’nın defalarca maruz kaldığı tehdit ve baskıdan ailesine bahsettiğini dolayısıyla ailenin saldırının nedeni ve failinden şüphe duymadıklarını kaydetti.

Basın olayı görmedi

Yeğeninin tehditleri polise bildirildiğini ve bir önlem alınmadığına dikkat çeken Barakat, ailenin hukuki yolla cinayetin takipçisi olacağını belirtiyor ve ekliyor: “Polisin olayın üzerini örteceği görüşündeyiz. İlk günden basın görmedi. Tek bilgi kaynağımız facebook ve sosyal medya idi.”  

Mavi Marmara aktivisti

Dört yıl önce Suriye’den İstanbul’a göç eden Shaza Barakat, Esenler’de açtığı ve 1000 öğrencisi bulunan bir okulda Suriyeli göçmen çocuklara eğitim veriyor. Oğlu Ömer ise iki yıl önce Suriye’de Beşar Esad’ın askerlerince öldürülmüş. Barakat, Suriyeli öğrenciler ile 17 Şubat’ta ABD’de hayatını kaybeden kuzeni ve Suriye’de hayatını kaybedenler için bir anma düzenleyeceklerini söyledi. 

Barakat aynı zamanda Gazze’ye yardım götürürken İsrail askerlerinin saldırısına uğrayan Mavi Marmara aktivistlerden de birisi.

 

STAR

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler