YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD polisi 12 yaşındaki çocuğu öldürdü
ABD polisi 12 yaşındaki çocuğu öldürdü
24 Kasım 2014 10:11
ABD'de Ferguson'daki olayla ilgili tartışmalar devam ederken polis, bu kez de Cleveland'da elindeki oyuncak tabancadan şüphelendiği 12 yaşındaki siyahi çocuğu vurarak öldürdü.

Polis Sözcüsü Ed Tomba, oyun parkı yakınlarında oturan bir kişinin, 911 yardım hattına telefon ederek salıncaktaki bir çocuğun elindeki silahla herkesi korkuttuğunu ihbar etmesinin ardından mahalleye polis gönderildiğini açıkladı.

Tamir Rice adlı çocuğun elindeki tabancada genellikle oyuncak silahlara yapıştırılan turuncu güvenlik bandının olmadığını belirten Tomba, polisin Rice'a ellerini yukarı kaldırmasını söylediğini, çocuğun belindeki silahı çekmesi üzerine iki el ateş ettiğini söyledi.

"Neler olduğunu ortaya çıkaracağız"

Çocuğun herhangi bir sözlü tehditte bulunmadığını, silahını da polise doğrultmadığını kaydeden Tomba, polisin neden ateş açtığının soruşturma sonucu belirleneceğini vurguladı. Çocuğa ateş eden polisin geçici olarak görevden uzaklaştırıldığı belirtildi.

Rice ailesinin avukatı Timothy Kucharski de gazetecilere yaptığı açıklamada, "Neler olduğunu ortaya çıkaracağız" dedi.

Daha önce de siyahi genci vurmuştu

Kucharski, çocuğun yarı otomatik tabancaya benzeyen oyuncağının üzerindeki turuncu güvenlik bandının çıkarıldığını söyledi. Missouri eyaletindeki St Louis kentinin Ferguson bölgesinde de polis, 9 Ağustos'ta 18 yaşındaki siyahi genç Michael Brown'ı vurmuş ve ülke genelinde gösteriler yapılmasına neden olmuştu. 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler