YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD 'O'nu bile dinlemiş
ABD Başkanı Barack Obama'nın, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in telefonunun Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından dinlendiğine ilişkin 3 yıl önce bilgilendirildiği iddia edildi.
ABD 'O'nu bile dinlemiş
27 Ekim 2013 / 09:28 Güncelleme: 27 Ekim 2013 / 12:44

Almanya'nın haftalık gazetelerinden Bild am Sonntag (BamS), ''Handygate'' manşetiyle verdiği özel haberde, Obama'nın Merkel'in telefonunun dinlendiğinden 3 yıldır haberi olduğunu ve bizzat kendisinin bu izni verdiğini öne sürdü.

Gazetenin, ABD istihbarat çevrelerine dayandırdığı haberinde, Obama 2010 yılında dönemin NSA Başkanı Keith Alexander'dan Merkel'in gizlice dinlendiğine ilişkin bilgi aldığı, bunu durdurmadığı aksine devam ettirdiği ifade edildi.

Obama'nın Merkel hakkında her şeyi bilmek istediği belirtilen haberde, Amerikalı bir NSA çalışanının, Obama'nın Merkel'e güvenmediğini ve kendisini tanımak amacıyla hakkında bir dosya dahi istediğini söylediği öne sürüldü.

Haberde, Obama'nın başkan adaylığı sırasında Berlin'deki Brandenburg Kapısı'nda yapmak istediği konuşmaya izin vermeyen Merkel'e kızgın olduğu vurgulanarak, iki lider arasındaki ilişkilerin ilk başlarda bu nedenle pek de iyi olmadığına işaret edildi.

Merkel'in partisine ait telefonun yanında başbakanlığa ait telefonunun da dinlendiği kaydedilen haberde, sadece Merkel'in bürosunda bulunan sabit hattın dinlenmediği ifade edildi.

Obama'nın yoğun ilgisi nedeniyle Almanya'dan gelen dinleme bilgilerinin NSA'nın merkezine gitmeden önce Beyaz Saray'a iletildiği belirtilen haberde, 18 NSA çalışanının Merkel'i Brandenburg Kapısı yanında bulunan ABD elçiliğinden dinlediği vurgulandı.

Bild am Sonntag ayrıca eski başbakan Gerhard Schröder'in de dinlendiğini iddia etti.

Dönemin ABD Başkanı George W. Bush'un ABD'nin Irak operasyonuna ''hayır'' diyen Schröder'e karşı gizli dinleme operasyonu başlattığı ifade edildi.

Habere göre, Amerikalılar bunu, Almanlara ve Schröder'e güvenilip güvenilmeyeceğini öğrenmek amacıyla yaptı.

Öte yandan Almanya İçişleri Bakanı Hans Peter Fredrich, Almanya topraklarında dinleme faaliyetlerinde bulunulmasının kabul edilemez olduğunu belirterek, sorumluların yargılanması gerektiğini söyledi. Friedrich, ''ABD hangi sebeple ve kimleri nasıl dinlediği konusuna cevap vermeli'' dedi.

 

AA

10:35
 // Maliki
Bu haberleri bu şekilde yani ( obama Merkel i dinletmiş) şeklinde okumak kanaatimce çok yanlış Ben şu şekildeki okumayı tercih ederim İsrail Obama'ya neyi yaptırmak istiyor yaptıramıyorda 2 yıldır dozu arttırarak Obama'yı köşeye sıkıştırmaya çalışıyor okuması daha akılcı bir okuma olmaz mı ? Kaldı ki bu haberleri veren gazetelerin kimin kontrolünde olduğuda aşikar. Üstelik eski Türkiye'de olduğu gibi Amerika yı Başkan'ın değil İsrail in kontrolündeki CIA nin yönettiğide artık bilinen bir gerçek Yani sözüm şu ki İsrail bir operasyon için Obamayla restleşiyor dinlemeleri USA üstünden kendi yapıp Obama'yı hedefe oturtuyor Obama operasyona evet derse hedefden indirecek yoksa sıra dinleme operasyonlarından dahA şaşırtıcı haberlere hazır olun Obama Gay bile denip ispatlanabilir İstail tarafından.)...
27 Ekim 2013 10:35
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler