YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD o ülkeye asker gönderebilir
ABD o ülkeye asker gönderebilir
01 Şubat 2015 18:53
ABD Savunma Bakanı Hagel, hava sahalarında hedeflerin daha iyi belirlenmesi için Irak'a asker gönderilebileceğini söyledi.

ABD Savunma Bakanı Hagel, "Tüm seçeneklere bakmalıyız ve bu, (IŞİD ile mücadelede Irak'ta) bir kısım askerimizin daha konuşlandırılmasını gerektirebilir. Savaşmak için değil, muharip misyon için değil ama hava saldırılarında (hedeflerin) daha iyi belirlenmesine yardım etmek için" dedi.
ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, Irak'ta IŞİD ile mücadelenin muharip misyon üstlenmese de hava saldırılarının hedeflerinin daha iyi belirlenmesi açısından sahada Amerikan askerini gerekli kılabileceğini söyledi.

Görevini Ashton Carter'a devretmeye hazırlanan Hagel, CNN'e verdiği röportajda, IŞİD ile mücadelenin sadece askeri yollarla çözülemeyeceğini kaydetti.

Tarihe dayanan adaletsizliklerin, çatışmaların ve problemlerin askeri yöntemlerle giderilemeyeceğine işaret eden Hagel, "Bunun askeri bileşeni var tabi ki ama daima siyasi çözümü gerektiriyor" dedi.
Hagel, bunun yanında sahada Amerikan askeri olmasa bile mücadelenin askeri bileşenin her zaman riskleri de beraberinde getirdiğine dikkati çekti. 

Tüm seçeneklere bakmalıyız

Öte yandan IŞİD ile mücadelede ABD'nin Irak'ta ön cephelere Irak güçlerine yardım etmek için muharip olmayan askerler göndermek durumunda kalabileceğini de dile getiren Hagel, sözlerini şöyle sürdürdü:  "Tüm seçeneklere bakmalıyız ve bu, bir kısım askerimizin daha konuşlandırılmasını gerektirebilir. Savaşmak için değil, 6 yıl boyunca Irak'ta ve uzun yıllardır Afganistan'da yaptığımız gibi muharip misyon için değil ama hava saldırılarında (hedeflerin) daha iyi belirlenmesine yardım etmek için."

Hagel, "Ama şunu söyleyebilirim, daha o noktada değiliz, o noktaya gelir miyiz, gelmez miyiz, onu da bilmiyorum" ifadesini kullandı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler