YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD o bölgeyi vurdu
ABD o bölgeyi vurdu
09 Ağustos 2014 22:45
ABD, hristiyanlar için tehdit olarak gördüğü IŞİD'e hava saldırısı düzenledi.

ABD'ye ait lazer güdümlü iki F/A 18 savaş uçağının, Sincar Dağı’ndaki IŞİD militanlarına hava operasyonu düzenlediği bildirildi.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre ABD uçakları, Sincar Dağı’nın Şerafettin bölgesinde, IŞİD militanlanın belirlendiği yerleri bombaladı.

Operasyonda nokta atışı yapılarak IŞİD’in elindeki ağır silahlar ile zırhlı askeri araçlar etkisiz hale getirildi. Bombalanan bölgede Yezidilerin olmadığı öğrenildi. Söz konusu bölgede, önceki gün Peşmerge ve YPG güçleriyle IŞİD militanları arasında çatışmalar yaşanmıştı.

Mahmur da bombalandı

Savaş uçaklarının, Irak'ın Musul ilinin Mahmur ilçesi çevresine konuşlanan IŞİD militanlarını bombaladığı bildirildi.

Bölgeden edinilen bilgilere göre savaş uçakları, Mahmur çevresine konuşlanan ve Peşmerge güçleriyle çatışan IŞİD militanlarına hava operasyonu düzenledi. Uçaklar, militanların bulunduğu noktaları bombaladı. Özellikle örgütün kullandığı ağır silahlarla zırhlı araçlar hedeflendi. Operasyon öncesinde Peşmerge, onlara destek veren PKK militanları hedef olmamak için geri çekildi.

 Peşmerge Bakanı Mustafa Seyit Kadir ve Erbil Valisi Nevzat Hadi'nin de operasyon esnasında bölgede olduğu belirtildi. Operasyonu gerçekleştiren uçakların, ABD ya da Irak’a ait olup olmadığı konusunda henüz bir açıklama yapılmadı.

Şiddetli çatışmalar sürüyor

Öte yandan Mahmur kampıyla çevresini koruyan bir grup PKK'lya IŞİD militanları arasındaki şiddetli çatışmalar devam ediyor. Silah sesleri, peşmergelerin konuşlandırıldığı tampon bölgeden de duyuldu. Yetkililer, gün boyunca devam eden çatışmalarda ne kadar ölü ve yaralı olduğu konusunda henüz bir açıklama yapmadı.

IŞİD'i vurdu

Irak ordusuna ait iki savaş helikopterinin de, Musul'un Şelalet kasabasındaki IŞİD militanlarını vurduğu bildirildi.

IŞİD'in ilerleyişini durdurmak ve ele geçirdiği bölgelerden çıkarmak için tüm güçlerini harekete geçiren Peşmergeye, Irak ordusu da hava operasyonlarıyla destek veriyor. Şelalet kasabasında Peşmerge ile IŞİD militanları arasındaki çatışmalar sürerken iki savaş helikopteri, IŞİD militanlarının bulunduğu bölgeyi bombaladı.

Peşmerge Bölge Komutanı Serbest Tırvanişi, bir hafta önce IŞİD'in kontrolüne geçen Şelalet'ten, taktiksel olarak çekildiklerini belirterek, kısa sürede kasabayı tekrar kontrollerine alacaklarını kaydetti.  

Öte yandan bölgede edinilen bilgilere göre IŞİD saldırısı nedeniyle Musul ve Duhok çevresinde yer alan birçok köy ve kasaba boşaltıldı. Özellikle Yezidi ve Hristiyanların yaşadığı yerleşim yerlerinin tamamen terkedildiği görüldü.

5 sivil öldü

Irak ordusunun, Felluce kentinde düzenlediği saldırılarda da 5 sivilin öldüğü, 27 kişinin yaralandığı bildirildi.

Felluce Devlet Hastanesi yetkilisi Visam el-İsavi, ordunun, El-Enbar iline bağlı Felluce kentinin farklı bölgelerine düzenlediği saldırıların ardından, hastaneye 5 sivile ait cesedin ulaştırıldığını, yaralı getirilen 27 kişinin tedavi altına alındığını kaydetti.

Öte yandan Enbar Operasyonları Komutanı Orgeneral Reşid Felih bu kentin doğusunda ordunun düzenlediği hava operasyonda Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü mensubu 3 komutanının öldürüldüğünü belirtti.

Felih, gelen istihbarat bilgileri doğrultusunda IŞİD'e ait bir hedefe hava operasyonu düzenlendiğini ve burada bulunan Suudi Arabistan uyruklu Ebu Bekir es-Suudi, Muhammed Abdulvehab ve Cuma Abbud isimli 3 önemli IŞİD komutanının yaşamını yitirdiğini ifade etti.

Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı Irak'ta, IŞİD öncülüğündeki silahlı gruplar, Musul ve Tikrit gibi bazı kentlerde kontrolü ele geçirmiş, çatışmalar yüzünden yaklaşık 1 milyon sivil, bölgeden göç etmek zorunda kalmıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler