YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD Mısır'ın Nükleer santralini destekledi
ABD Mısır'ın Nükleer santralini destekledi
11 Şubat 2015 00:37
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Mısır’da barışçıl amaçlı nükleer santral kurulmasına karşı olmadıklarını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki’ye, günlük basın brifinginde, Mısır ile Rusya arasında, Mısır’da nükleer santral kurulmasını içeren mutabakat zaptının imzalanmasına ilişkin yaklaşımları soruldu.

Barışçıl nükleer programları desteklediklerini belirten Psaki, "Mısır’ın da imza sahibi olduğu Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı altındaki yükümlülükler yerine getirildiği müddetçe ve güvenlik, (nükleer silahların) yaygınlaşmasını önleme, ihracatının kontrolü ve fiziksel güvenliğine yönelik yüksek uluslararası standartlar sıkı bir şekilde takip edildikten sonra barışçıl nükleer güç programlarını destekliyoruz" ifadesini kullandı.

"O halde Rusya ve Mısır arasında barışçıl amaçlı nükleer bir anlaşmaya karşı değilsiniz" sorusuna Psaki, "Hayır" yanıtını verdi. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kahire ziyareti kapsamında Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'yle düzenlediği basın toplantısı öncesinde, Mısır'da nükleer santral inşa edilmesi konusunda anlaşma yapılmıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler