YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD Merkel'i anlaşmalara dayanarak mı dinledi?
ABD Merkel'i anlaşmalara dayanarak mı dinledi?
28 Ekim 2013 10:25
ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'nın, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in cep telefonlarını dinlediği iddiasına yönelik tepkiler dinmedi.

İki ülke arasında gerginliğe yol açan dinlemenin meşruluğu tartışma konusu oldu.

NSA’nın Almanya Başbakanı Merkel’in telefon ve elektronik yazışmalarını dinlediği öne sürülürken, ülkedeki en çok satan Bild gazetesi, ABD Başkanı Barack Obama’nın 2010’dan bu yana dinlemelerden haberdar olduğunu öne sürdü. Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle, ABD Başkanı Barack Obama’nın kısa süre önce görüştüğü Merkel’e bu konuda bilgisi olmadığını söylerken kendisini dinlemedikleri ve bundan sonra da dinlemeyecekleri’ teminatını verdiğini hatırlattı. Alman gazete ve televizyonları Merkel’in ilk kez başbakan seçilmesinden bu yana geçen 10 yılı aşkın süredir Amerikan Ulusan Güvenlik Kurumu’nun (NSA) takibinde olduğunu görüşmelerin Berlin’deki ABD Büyükelçiliği binasında kaydedilip; doğrudan Obama’ya iletildiği iddialarına da yer verdi.

Almanya’da yapılan son anketlerde halkın 4’te 3’ü Washington yönetiminin Berlin’den resmen özür dilemesini istedi.

Alman Prof. Josef Foschepoth 2012 yılında yaptığı araştırmaya dayanarak Almanya'nın 2’nci Dünya Savaşı’ndan sonra topraklarında kapsamlı istihbarat faaliyetleri yapılmasını kabul ettiğini ortaya çıkardığını hatırlatırken posta ve telefonla haberleşmenin dokunulmazlığının kaldırıldığını söyledi. Başka bir ifadeyle: Almanya Başbakanı Angela Merkel'in telefon konuşmalarının dinlenmesinin hukuki bir temele dayandığı kaydildi. Prof. Foschepoth, 1950'li yılların gizli belgelerinde hiçbir şekilde Alman hükümetinin dinlenebileceğinin açıkça dile getirilmediğini, ancak Almanya hakkında istihbarat toplanmasının da yasaklanmadığını vurguladı. Dönemin Başbakanı Konrad Adenauer'in, Anayasa'nın posta ve telefon gizliliğinin korunmasıyla ilgili maddesine rağmen müttefiklere ayrıcalık tanıdığı da Freiburglu profesörün araştırmaları sırasında ortaya çıktığı hatırlatıldı.

Ulusal Güvenlik Ajansı'nın Almanya'nın çeşitli yerlerinde dinleme tesisleri bulunduğu ifade edilirken 2’nci Dünya Savaşı’ndan sonra imzalanan gizli anlaşmaların Amerikan servislerinin bugün Almanya'da sürdürdüğü faaliyetleri meşru kılıp kılmadığı tartışma konusu oldu.

Alman Ceza Kanunu'na göre başbakanı istihbarat toplama amacıyla dinlemenin 10 yıla kadar ağır hapis cezasına çarptırılması öngörülürken, bu yasanın uygulanabilirliğinin olmadığı iddia edildi.

 

DHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler