YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD Libya'dan özür diledi
ABD Libya'dan özür diledi
10 Mart 2010 17:11
Libya'nın İsviçre'ye ''cihat'' çağrısı yapması konusunda Amerikalı bir yetkilinin yorumları nedeniyle ABD'nin özür dilediği, Libya'nın da bu özürü kabul ettiği bildirildi.

Libya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, hükümetin, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley'nin özrünü kabul ettiği belirtilerek, ''iki ülke yetkilileri arasında ziyaretlerin yeniden başlamasından ve ikili ilişkilerin karşılıklı saygı çerçevesinde her alanda geliştirilmesinden memnuniyet duyulacağı'' ifade edildi.

ABD ve Libya arasındaki gerginlik, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin 2008'de oğlu Hannibal'ı tutukladığından beri düşman kesildiği İsviçre'ye ''cihat'' çağrısı yapmasının ardından başlamıştı.

ABD Dışişleri sözcüsü Crowley, ''cihat'' çağrısı hakkında yorum yaparken, Eylül'de Kaddafi'nin BM'de yaptığı konuşmasına atıfta bulunarak, ''Beni çok sayıda laf ve kağıdın havada uçuştuğu BM'nin en unutulmaz oturumlarından birine götürdü'' demişti.

Bu yorumu alay olarak değerlendiren Libya Dışişleri Bakanlığı, izahat ve özür istemişti.

Crowley, dün Washington'da gazetecilere yaptığı açıklamada, sözlerinin Kaddafi'yi hedef almadığını ve kırıcı olmak istemediğini ifade ederek, özür diledi.

Libyalı yetkililer, ''cihat'' çağrısı ile Kaddafi'nin ''ticari ambargoyu'' kast ettiğini belirtmişti.

ABD'nin birçok enerji firmalarının Libya'da milyarlarca dolar yatırımları bulunuyor. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler