YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD Küba'yı terör listesinden çıkardı
ABD Küba'yı terör listesinden çıkardı
29 Mayıs 2015 23:03
ABD, Küba'yı teröre destek veren ülkeler listesinden resmen çıkardı. Küba'nın listeden çıkarılmasından sonra listede şu anda İran, Sudan ve Suriye kaldı.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Başkan Barack Obama'nın Aralık 2014'te Dışişleri Bakanı John Kerry'ye, Küba'nın teröre destek veren ülkeler listesinde olmasına ilişkin derhal bir gözden geçirme çalışması başlatması ve Küba'nın uluslararası terörizme desteği konusunda 6 ay içerisinde kendisine bir rapor sunması talimatı verdiği hatırlatıldı.

Açıklamada, Kerry'nin 8 Nisan 2015'te bu gözden geçirme çalışmasını tamamlayarak, Obama'ya Küba'nın listeden çıkarılmasını tavsiye ettiği de belirtildi.

Ayrıca, Başkan Obama'nın da 14 Nisan'da, Küba'nın son 6 ay içerisinde uluslararası terörizme herhangi bir destek sağlamadığı ve gelcekte de uluslararası terör eylemlerini desteklemeyeceği yönünde güvenceler verdiğinin tasdiki de dahil olmak üzere, yönetimin Küba'yı teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarma kararı hakkında yasa gereğince Kongre'ye bildirimde bulunduğu anımsatıldı. 

Bakanlık açıklamasında, Kongre'ye bildirimden sonra kararın resmen yürürlüğe girmesi için gereken 45 günlük sürenin tamamlandığına işaret edilerek, "Dışişleri Bakanı (Kerry), bugünden (29 Mayıs 2015) itibaren geçerli olmak üzere Küba'nın teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarılması yönünde nihai kararını verdi" ifadesi kullanıldı.

Küba'nın listeden çıkarılmasının, Küba'nın bu adım için gereken yasal kriteri karşıladığı yönündeki değerlendirmelerinin bir yansıması olduğu kaydedilen açıklamada, ABD'nin, Küba'nın geniş yelpazede politikaları ve eylemlerine dair önemli endişeleri ve fikir ayrılıkları bulunmasına karşın bunların teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarmayla alakalı kriterlerin dışında kaldığı belirtildi.

ABD yönetiminin Küba’yı teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarması, yaklaşık yarım asır önce kesintiye uğrayan iki ülke arasındaki ilişkilerin yeniden normale döndürülmesi amacıyla başlatılan süreçte şu ana kadar atılmış en önemli adım oldu.

ABD’nin Havana yönetimine ilişkin bu adımının, ilişkilerin normalleşmesi sürecinde Küba'nın kilit taleplerinden biri olduğu gözönüne alındığında, halen müzakereleri devam eden, iki ülke başkentlerinde karşılıklı olarak büyükelçiliklerin yakın zamanda açılması sürecine de yeni ivme kazandırabileceği yorumları yapılıyor. 

Küba'nın listeden çıkarılmasından sonra listede şu anda İran, Sudan ve Suriye kaldı.

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler