YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD Kongresi'nde skandal! O FETÖ'cü ismi davet ettiler
ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nin Avrupa, Avrasya ve Yükselen Tehditler Alt Komitesi'nde yapılan bir oturuma, FETÖ ile ilişkili olduğu iddia edilen eski emniyet amiri ve akademisyen Ahmet Sait Yayla, son dakikada konuşmacı olarak eklendi.
ABD Kongresi'nde skandal! O FETÖ'cü ismi davet ettiler
15 Eylül 2016 / 09:00 Güncelleme: 15 Eylül 2016 / 09:08

Avrupa, Avrasya ve Yükselen Tehditler Alt Komitesi'nde, "15 Temmuz  Darbe Girişiminden Sonra Türkiye" konulu oturum gerçekleştirildi.

Oturuma Atlantik Konseyi'nden Aaron Stein, Amerikan İlerleme  Merkezi'nden (CAP) Alan Makovsky, Gazetecileri Koruma Komitesi'nden (CPJ) Nina  Ognianova ve Uluslararası Şiddet İçeren Aşırılıkları Çalışma Merkezi'nden Ahmet  Sait Yayla katıldı.

Yayla son anda eklendi

Alt komitenin internet sitesinde oturumdan birkaç saat öncesine kadar  programa Stein, Makovsky ve Ognianova'nın katılacağı yazılıydı ancak son dakikada  Yayla'nın da eklendiği görüldü.

Sunumunda darbenin arkasında FETÖ elebaşı Gülen'in olmadığını savunan  Yayla, Türk hükümetinin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın darbe  girişiminin arkasında olduğunu ima etti.

Yayla'nın uzun yıllar emniyet amirliği yaptıktan sonra 2014 yılında  mahkeme kararıyla Harran Üniversitesi'ne atandığı, 2015 yılının kasım ayında bir  haftalık izin alarak ABD'ye gittiği ve sağlık sorunlarını gerekçe göstererek bir  daha geri dönmediği kaydediliyor.

Yayla'nın ABD Kongresi'nin iki kanadından biri olan Temsilciler  Meclisi'nin bir alt komitesindeki Türkiye ile ilgili oturuma son dakika nasıl davet edildiği henüz net olarak bilinmiyor.

Ancak alt komitenin başkanı California vekili Cumhuriyetçi Dana  Rohrabacher'in oturumun açılışında Türkiye'yi ve Türk hükümetini hedef alan sözleri dikkati çekti.

Darbe girişiminin arkasında FETÖ'nün olduğuna inanmadığını vurgulayan  Rohrabacher, aynı zamanda FETÖ elebaşı Gülen'in iadesi için Türkiye'nin daha  fazla ve somut kanıtlar sunması gerektiğini savundu.

ABD, 15 Temmuz gecesi yaşananlara daha derinlikli bakmalı

FETÖ'nün uzun yıllardır devlet kademelerine ve orduya sızdığının  herkes tarafından bilindiğine işaret eden Aaron Stein, Türkiye'de büyük bir  kesimin darbe girişiminin arkasında FETÖ'nün olduğuna inandığını ifade etti.

ABD'de 15 Temmuz gecesi yaşananların hala tüm boyutlarıyla  anlaşılmadığına dikkat çeken Stein, bu ölçekteki bir girişime "daha ciddi ve  derinlikli bakılması gerektiğini" kaydetti.

Alan Makovsky de Türk-Amerikan ilişkileri açısından kritik bir  dönemeçten geçildiğini dile getirerek, "Türkiye'de darbe girişiminin bir  yerlerinde ABD'nin parmağının olduğuna dair bir inanç olduğunu" belirtti.

15 Temmuz'dan sonraki anketlerde Türk halkı nezdinde ABD karşıtı  söylemin giderek yükseldiğini ifade eden Makovsky, "Darbe girişimine karşı  reaksiyonumuzu dengeleyecek daha iyi bir iş çıkarabilirdik." ifadelerini  kullandı.

Oturumda söz alan vekiller ise Türk-Amerikan ilişkilerinin tek bir  faktörle açıklanamayacak kadar karmaşık olduğunu savunarak FETÖ elebaşı Gülen'in  iade sürecinin hukuki bir işlem olduğuna işaret ettiler.

Yayla'nın davet edilmesi tepki çekti

Oturuma FETÖ'yle bağlantılı olduğu iddia edilen ve Türk pasaportu  iptal edilen Yayla'nın son anda konuşmacı olarak davet edilmesini, Washington  DC'deki Türk sivil toplum kuruluşlarıda tepkiyle karşıladı.

Turkish Heritage Organization (THO) Başkan Yardımcısı Ali Çınar,  konuyla ilgili olarak AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, kendilerinin Türkiye  ile ilgili bu oturuma katılmak için birkaç haftadır çaba gösterdiklerini, ancak  alt komite yöneticilerinin "sadece üç kişilik yerimiz var" mazeretiyle  karşılaştıklarını belirtti.

"Daha dün programa baktığımızda üç kişi vardı, oturum sabahı Yayla'nın  eklendiğini üzülerek gördük. Bu tür çabalar, Türk-Amerikan ilişkilerinin daha iyi  olmasına hizmet etmiyor." şeklinde konuşan Çınar, konuyu yakından takip  ettiklerini vurguladı.

eksik evrakla ölmaz diyörlar
 // hursit dilaver
SÖN DAKİKA.. yahu vereceğiz de, gönderdiğiniz evraklar eksik. bu evraklarla bunu vermeyiz. çööök eksikleri var. daha detaylı evrak gönderin dedi sevgili amerikamız.gelenler hava qazı diyörlar.hem bunu hukumet yazmış, BAYDIN BAŞTAŞLI FALAN YAZMALI, CANCIK AGIZLILAR YAZMALI,DARBECİ SUBAYLAR YAZMALI ki değerlendirelim diyörlar..adamlar haklı..hadi yeniden evrak tanzim edelim....
15 Eylül 2016 Perşembe 22:20
VERMEZLER İSE MADALYONUN TERS YÜZÜ
 // ARSLAN
Eğer Fetoşu vermezler ise madalyonun bu yüzüne bakmak lazım acaba politika nasıl olur iyi mi kötü mü?
Devletimiz ermeni tasarısına kükreyip sustuğu gibi bu işe de susar mı?
Mesele sadece fetoş değil çıkar ilişkileri nasıl olur?
ABD kendi hesabını yapıyor acaba devletimiz kendi hesabını yaptı mı?
Fetoşu vermezler ise bu şer bir hayıra dönüşebilir mi?
FETOŞU VERSELER ABD İLE POLİTİKAMIZ NASIL OLUR?
Bir kaç yıl sonra ABD yine can ciğer müttefikimiz olur gibi geliyor...
HERŞEY BİR ALGIYA BAKA...
15 Eylül 2016 Perşembe 17:30
4. bayram ölenler bayramıdır .. bilesiniz..
 // hursit dilaver
ne kadar ayıp etmiş ABD.bu bize yapılır mı hiç. o kadar klasör,sunum, evrak, dosya,kimlik,ehliyet,kredi kartı,banka kartı, mağaza kartı ders kitabi, imtihan sörusu,bilg.ekranı, CD,kaset,long play,takke, tesbih,faraş,supurge gönderdik.hala bu ayıba devam ediyörlar.yapmayın ama bu kadar,kuserim bak ey amerika..(bu kadar laftan sönra da sıkıysa ayıp etsin bakalım.)...
15 Eylül 2016 Perşembe 11:05
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler