YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD Kongresi'nde oturma eylemi
ABD'de bireysel silahlanmayı sınırlayacak yasal düzenlemenin oylamaya taşınmaması üzerine harekete geçen Demokratlar, ABD Kongresi'nde oturma eylemi başlattı.
ABD Kongresi'nde oturma eylemi
23 Haziran 2016 / 07:40 Güncelleme: 23 Haziran 2016 / 09:38

Oturma eylemine, ülkenin önemli insan hakları savunucuları arasında yer alan Demokrat Parti'nin Georgia milletvekili John Lewis öncülük ediyor.

Lewis, silahsızlanma konusunda somut bir adım atılana kadar oturma eylemini sonlandırmayacaklarını belirterek, “Uzun süre çok sessiz kaldık.” dedi.

Milletvekilleri “Yasa yoksa mola yok” diye slogan atarken, Lewis, “Herhangi bir adım atılana kadar genel kurulu işgal edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Milletvekillerinin eylemi sırasında meclisten yayın yapan C-SPAN kanalının yayınını kesmesi ise tepkilere neden oldu. Kanal, Kongre kameraları üzerinde herhangi bir kontrollerinin olmadığı açıklamasında bulunurken, milletvekilleri televizyon yayınının bir an önce başlaması çağrısında bulunuyor.

p.jpg

Milletvekilleri eylemlerini şu anda, canlı yayın yapmaya yarayan video programı Priscope üzerinden kamuoyuna iletiyor.

Florida'nın Orlando kentinde 12 Haziran sabaha karşı çoğunlukla eşcinsellerin gittiği bir gece kulübünde düzenlenen silahlı saldırıda 49 kişi ölmüş, 53 kişi yaralanmıştı.

Amerikan tarihinde en çok kişinin öldüğü silahlı saldırıyı düzenleyen Omar Mateen, polisle girdiği çatışmada öldürülmüştü.

Orlando saldırısının ardından silah edinmenin sınırlandırılması tartışmaları ülkede yeniden alevlenirken, Senato'daki Demokratlar silah satın almanın zorlaştırılması için yasal düzenleme yapılması talebiyle geçtiğimiz günlerde yaklaşık 15 saat süren kürsü işgal eylemi yapmıştı.

Ancak kürsü eylemiden sonra Senato'ya Demokratlar öncülüğünde getirilen bireysel silahlanmayı sınırlayacak 4 yasa tasarısının oylanması reddedilmişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler