YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD Kongresi'nde bombalı saldırı girişimi!
FBI OHIO'da IŞİD sempatizanı olduğu iddia edilen kişiyi Washington'da kongre binasını bombalama teşebbüsü nedeniyle tutukladı.
ABD Kongresi'nde bombalı saldırı girişimi!
15 Ocak 2015 / 00:18 Güncelleme: 15 Ocak 2015 / 07:47

ABD Federal Araştırma Bürosu'nun (FBI), başkent Washington'daki Kongre binasına saldırı düzenlemeyi ve hükümet yetkililerini öldürmeyi planladığı şüphesiyle Ohio eyaletinden bir Amerikalıyı tutukladığı kaydedildi.

Adalet Bakanlığı'nın açıklaması ve mahkeme kayıtlarında yer alan bilgilere göre, "Raheel Mahrus Ubeyde" olarak da bilinen ve IŞİD sempatizanı olduğu iddia edilen 20 yaşındaki Christopher Lee Cornell, Kongre ve civarına önceden yerleştireceği bombaları patlatma ve sonrasında oluşacak kaosta da içerideki yetkili ve çalışanları ateşli silahlarla öldürme planını hayata geçirmeye hazırlandığı sırada FBI tarafından tutuklandı.

FBI için çalışan bir muhbirin verdiği bilgileri de içeren kayıtlarda, Cornell'ın boru bombaları ve ateşli silahlarla ilgili araştırma yaptığı, 600 mermi satın aldığı ve planını icra etmek üzere Washington'a seyahat planladığı yer alıyor.

Kayıtlara göre, Cornell FBI muhbiriyle Ohio eyaletinin Cincinnati kentindeki bir görüşmesinde, Kongre üyelerini "düşmanlar" olarak nitelendirirken, Kongre'ye saldırı düzenleme niyetinden, buna yönelik plan ve hazırlıklarından söz etti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler