YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD, kendi raporlarında PYD'yi terör örgütü olarak kabul ediyor
Terör örgütü PYD ile PKK ilişkisi hakkında "bağ kuramadık" diyen ABD'yi kendi kurumu yalanladı. ABD Ulusal Terörle Mücadele Merkezi, örgütün PKK'nın Suriye kolu olduğunu belgeledi.
ABD, kendi raporlarında PYD'yi terör örgütü olarak kabul ediyor
22 Şubat 2016 / 05:30 Güncelleme: 22 Şubat 2016 / 08:44

Sabah'ın haberine göre, ABD'nin terörle mücadelede etkili kurumlarından olan Ulusal Terörle Mücadele Merkezi; "PYD ile PKK farklı örgütler" diyerek terör örgütüne askeri ve diplomatik destek sunan Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı'yla ters düştü.

Doğrudan ABD başkanına bağlı olarak faaliyet gösteren kurum, terör örgütleriyle ilgili bilgi verdiği resmi internet sitesinde, PYD için "PKK'nın Suriye kolu" ifadesini kullandı. PKK'nın eylemleriyle ilgili güncel verilerin yer aldığı sitede, bölücü terör örgütünün faaliyetlerinin sadece Türkiye ve Kuzey Irak'la sınırlı kalmadığı, aynı zamanda Suriye'nin kuzeyinde de yapılandığı vurgulandı.

"Suriye kolu PYD"

Küresel çapta bir istihbarat ağına sahip olan ve çalışmaları bütün dünya için referans teşkil eden Ulusal Terörle Mücadele Merkezi'nin değerlendirmesinde şu bilgilere yer verildi: "PKK'nın Suriye kolu PYD, Suriye'nin kuzeyindeki Kürt bölgelerinde kontrolünü artırarak varlığını güçlendiriyor. Bu Türkiye sınırında tansiyonu yükseltiyor."

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, geçtiğimiz günlerde, PKK'nın Suriye'deki kolu Demokratik Birlik Partisi'ni (PYD) terörist grup olarak görmediklerini ve desteklerini sürdüreceklerini söylemişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, açıklamaya "Biz Amerikalılara açık bir şekilde PKK ile PYD'nin nasıl iç içe olduğunu verdik belgeleriyle. Kerry'ye defalarca bunu anlattım" sözleriyle tepki göstermişti. Bu tepki üzerine bir kez daha açıklama yapan Kirby ise "Biz belge görmedik" demişti.

Uluslararası terörizmle mücadele için kurulan kurumun bu vurgusu ABD'nin iki yüzlülüğünü de gözler önüne serdi. Washington'un terör örgütü PYD'yi göz göre göre desteklediği yorumları yapıldı.

11-073.jpg

 

SABAH

 // Hüsamettin
İşinize gelince terör örgütü gelmeyince müttefik. Amerika şunu kafana iyi sok. Ortadoğuda TÜRKİYE siz adım atılmaz. Ne olacaksa bizim onayımız ve bilgimiz dahilinde olacak....
22 Şubat 2016 10:48
güzel
 // ali
güzel bir gazetecilik başarısı. o görüntüyü kirby denen zata vermek lazım...
22 Şubat 2016 Pazartesi 10:14
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler