YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD karıştı! Bağımsızlık ilan ettiler
ABD'nin en büyük eyaletlerinden olan Kaliforniya'da bir grup 'ayrılıkçı', "Yeni Kaliforniya" adıyla yeni bir eyalet olarak bağımsızlığını ilan etti.
ABD karıştı! Bağımsızlık ilan ettiler
17 Ocak 2018 / 14:42 Güncelleme: 17 Ocak 2018 / 14:44

USA Today gazetesinin haberine göre, Amerikan anayasasının 4. maddesinin 3. fıkrasını temel göstererek bağımsızlık başvurusunda bulunan girişimin kurucusu Paul Preston, yaptığı basın açıklamasında “Yasal mercilerle birlikte bu sürecin nasıl işleyeceğini tartışıyoruz. Kendimizi yönetme hakkını kazanmadan önce taleplerimizi ve gerekçelerimizi halka anlatmak için mitingler düzenlememiz gerekiyor” ifadelerini kullandı. Preston, “ABD’den değil, sadece Kaliforniya’dan ayrılmak istiyoruz” diye konuştu.

Preston ayrılmak isteme nedenini ise, “Kaliforniya’nın sahil kısımlarıyla iç kesimlerinin, farklı gelir dilimlerinde olmalarına rağmen aynı kanunlarla ve vergi yasalarıyla yönetilmesinin adil olmaması” olarak nitelendirdi.

ABD basınında yer alan haberlere göre, “ayrılıkçıların” yasal işlemleri tamamlamasının 10 ila 18 ayı bulabileceği belirtiliyor. ABD anayasasına göre, bir eyaletin bölünme kararının nihai olarak ABD senatosu tarafından onaylanması gerekiyor.

Daha önce de 2014 yılında ABD’li milyarder Tim Draper, Kaliforniya’yı 6 farklı eyalete bölmek için imza toplamış ancak amacına ulaşamamıştı.

 // bascavus
Amerika daki insanların özgürlüğe kavusmalidir polis abd de hakim savcı ve infazcısı gibi dir demokrasi yok insan hakları mefhumu yoktur gezdim gördüm yaşadım...
17 Ocak 2018 20:06
 // Kenan
Sn. Gn.Kur.Bşk.ım, abdde durum çok kritik. Çok büyük bir kaygıyla izliyoruz, yani çoookk KAYGILIYIZ. Kan gövdeyi götürecek. TSK'dan kısıtlı sayıdada olsa, mesela 100bin kişilik küçük bir kuvvet göndererek California'nın toprak bütünlüğünü teminat altına alabilirmiyiz lütfen. Çünkü abdli itler heran saldırarak California'nın toprak bütünlüğüne kastedebilir. Onları korumak bize yakışır, başkasına değil....
17 Ocak 2018 18:37
 // Hakan
Teksaslılar ne bekliyorsunuz? Güneyin kuzeye galip gelme vakti geldi. Korkmayın size uçak savarlar hatta sihalar bile göndeririz. Sizin de özgür olmaya hakkınız var. Yiyin birbirinizi kuduz köpekler....
17 Ocak 2018 18:11
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler