YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD istihbaratı o ülkeyi de dinlemiş!
Angela Merkel'i yıllarda dinlediği ortaya çıkan ABD'nin Fransa'yı da BBG evine çevirdiği ortaya çıktı. WikiLeaks, NSA'nın Fransa cumhurbaşkanlarını dinlediğini iddia etti. İddiaya göre Jacques Chirac, Nicolas Sarkozy ve Francois Hollande dinlendi.
ABD istihbaratı o ülkeyi de dinlemiş!
24 Haziran 2015 / 15:45 Güncelleme: 24 Haziran 2015 / 18:13

WikiLeaks tarafından ele geçirildiği belirtilen Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’na (NSA) ait gizli belgeler, Fransız gazetesi Liberation ve Mediapart’ın internet sitesinde yayınlandı.

WikiLeaks’e göre, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) en az 6 yıl boyunca Jacques Chirac, Nicolas Sarkozy ve Francois Hollande’yi dinledi.

Ayrıca cumhurbaşkanlarının yanı sıra bakanlar, yüksek kademeli bürokratlar, milletvekilleri, diplomatlarla birlikte Fransa’nın eski Washington Büyükelçisi Pierre Vimont’un da dinlenen isimler arasında olduğu aktarıldı. 2007-2012 yılları arasında cumhurbaşkanlığı görevinde bulunan Sarkozy’nin en yakın çalışma ekibinin de dinlendiği, bunların arasında Sarkozy’nin diplomasi danışmanı Jean David Levitte, dönemin Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri ve daha sonra İçişleri Bakanlığı görevinde de bulunan Claude Gueant ve Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bernard Valero’nun bulunduğu kaydedildi.

Yine eski Fransa Ekonomi Bakanı ve şimdiki AB Ekonomi ve Para Politikaları Komiseri Pierre Moscovici’nin de dinlenen isimler arasında olduğu iddia edildi.

Görüşme NSA belgelerinde yer aldı

WikiLeaks tarafından ele geçirilen NSA belgelerinde, en yakın dinleme tarihi Cumhurbaşkanı François Hollande’ın Elysee’ye çıktığı 15 Mayıs 2012’den 3 gün sonraya ait. Hollande’ın seçimlerden hemen sonra dönemin başbakanı Jean Marc Ayrault’la gerçekleştirdiği toplantı NSA belgelerinde yer aldı. Hollande, Ayrault’la, Yunanistan’ın euro bölgesinden çıkışı konusunda Alman muhalefeti ile gerçekleştirilebilecek gizli görüşmelerden bahsettiği kaydedildi.

WikiLeaks’ın ortaya çıkardığı belgeleri yayınlayan Mediapart internet sitesi, dinlemenin 2006 ile 2012 arasında gerçekleştiğini, ancak daha önce başlayıp halen devam etme ihtimalinin de bulunduğunu duyurdu. İnternet sitesinde yer alan haberde, “Amerika’nın kendi müttefikleri de dahil dünyayı dinlediği herkesin malumu. Ancak bu sefer dinlemeler resmi belge ile kanıtlandı” ifadelerine yer verildi.

Fransa: Kabul edilemez!

Fransa, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) Fransız Cumhurbaşkanlarını dinlemesinin "kabul edilemez" olduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, ABD'li yetkililerin bu tip konulara ilişkin taahhütlerine uymaları gerektiğine işaret edilerek, Fransa'nın güvenliğini ve çıkarlarını tehdit edecek herhangi bir faaliyete izin verilmeyeceği kaydedildi. 

Açıklamada, "Özellikle 2013 yılı sonunda yapılan görüşmelerde ve 2014 yılı şubat ayında Cumhurbaşkanımızın ABD ziyaretinde iddialar dile getirilmişti. Bu görüşmelerin sonrasında ortaya çıkan gerçekler kabul edilmez" ifadesi kullanıldı.

 // Muhlis
Bu Amarika tüm ülkeleri dinliyor. Ben bu yazınızı okuyunca aklıma paralel aklıma geldi bizimde cumhurbaşkanı ve başbakan vs. Dinlendi Amerika dinledi de bir paralel örgüt icat edip kendi suçlarını onlara yikmasinlar.?...
24 Haziran 2015 18:13
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler