YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD İsrail'i kınadı
ABD İsrail'i kınadı
06 Temmuz 2014 07:01
ABD, İsrail'de gözaltındaki Amerikan vatandaşının darp edilmesini kınadı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrailli yerleşimciler tarafından kaçırılıp yakılarak öldürülen kuzeni Filistinli Muhammed Ebu Hudayr'ın cenazesi sonrasındaki gösteriler sırasında İsrail askerleri tarafından gözaltına alınan Amerikan vatandaşı Tarık Hudayr'a aşırı güç kullanımını şiddetle kınadı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, yaptığı yazılı açıklamada, Amerikan vatandaşı Tarık Hudayr'ın İsrailli yetkililer tarafından Kudüs'te tutulduğunu doğruladı. Hudayr'ın ABD Başkonsolosluğundan bir yetkili tarafından ziyaret edildiğini belirten Psaki, "Polis nezaretindeyken Hudayr'ın sert bir biçimde dövüldüğü yönündeki haberlerden son derece rahatsızız ve aşırı güç kullanımını güçlü şekilde kınıyoruz. Hızlı, şeffaf ve güvenilir bir soruşturma ile herhangi aşırı güç kullanımından dolayı hesap verilebilmesi çağrısında bulunuyoruz. Artan şiddet olaylarına yönelik ciddi kaygılarımızı yineliyoruz ve tüm tarafları sakinleştirici adımlar atması ve masumlara zarar vermemesi çağrısında bulunuyoruz" ifadelerini kullandı.

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi'nin (CAIR) Florida şubesi de Florida'da bir liseye giden 15 yaşındaki Tarık Hudayr'ın İsrail güvenlik görevlileri tarafından darp edildiğinin kanıtı olduğunu ileri sürdükleri bir video yayımladı.

Tarık Huyadr'ın kuzeni Filistinli Muhammed Ebu Hudayr'ın kaçırıldıktan sonra öldürülerek cesedinin yakılmış olmasının ardından Kudüs'te patlak veren çatışmalar sırasında gözaltına alındığı kaydedildi.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler